To już rok

Dzisiejsza niedziela to 1 rocznica rozpoczęcia współpracy z parafią Chrystusa Króla w Skolwinie. Na prośbę mieszkańców Skolwina rozpoczęliśmy transmisje Mszy z kościoła parafialnego. Nikt z nas nie przypuszczał wtedy że tyle czasu to potrwa. Ale też nikt nie spodziewał się że po roku czasu ponownie dojdzie do tak dużych ograniczeń i obostrzeń.

Dokładnie w czwartek 26 marca 2020 przeprowadziliśmy pierwszą próbną transmisję Mszy i od niedzieli 29 marca rozpoczęły się regularne w każdą Niedzielę o godzinie 12 jak również z ważnych wydarzeń dla parafian jak np. rekolekcje.

Wszystkich transmisji było 199, dzisiejsza będzie jubileuszowa 50. We Mszy poprzez łącza internetowe uczestniczą nie tylko skolwinianie. Łączą się z nami rodziny mieszkańców rozsiane po świecie, jak i byli mieszkańcy. Odbiór Mszy był z takich krajów jak: Kanada, USA, Manila, Arabia Saudyjska, ZEA – Dubai, Nowa Zelandia, Australia, Niemcy, Anglia, Francja, Rosja, Japonia, Norwegia, Szwecja. Największa liczba odbiorców to blisko 15.000 i mówimy tu o odsłonach powyżej 30 min. Najwyższa liczba uczestników w transmisji na żywo to 136 osób bezpośrednio na skolwin.info. Często transmisje Mszy są udostępniane na własnych profilach i stronach. Najwyższa liczba udostępnień transmisji online – 32.

Wielu uczestnikó z zagranicy przesyła wzruszające podziękowania za możliwość uczestnictwa w łączności z Polską, ze swoją rodzinną parafią. To naprawdę poruszająca korespondencja.

Są też i te nie miłe hejterskie wypowiedzi. Trafiały się nawet pogróżki choć tak naprawdę trudno z nich wyciągną o co chodzi i co je spowodowało. Taki specyficzny przejaw tolerancji…

Dziękujemy księdzu proboszczowi za to, że zgodził się i przystał na naszą propozycję i oczekiwania czytelników skolwin.info i parafian jednocześnie.

Zbliżają się najważniejsze święta dla chrześcijan, Święta Zmartwychwstania – Wielkanoc. Poprzedza je Wielki Tydzień. A szczególnie bogata liturgia zaczyna się już w czwartek. Triduum Paschalne rozpoczyna Msza Krzyżma w Katedrze. To szczególne wydarzenie na które w normalnych (nie pandemicznych) warunkach, do matki kościołów zjeżdżają się wszyscy księża z całej diecezji. To jedyny taki dzień w roku. Dzień w którym uroczyście obchodzi się ustanowienie Eucharystii obchodzony jest również jako “Dzień Księdza”.

Więcej o Wielkim Tygodniu na ilustracji poniżej.

Transmisje Mszy z kościoła Chrystusa Króla będą:

  1. Czwartek godzina 18.00
  2. Piątek godzina 19.00
  3. Sobota godzina 21.00
  4. Niedziela Wielkanocna godzina 12.00
  5. Poniedziałek Wielkanocny 12.00