O nas

O NAS

– Strona? W sensie internetowa? Taka prawdziwa? – gdy Tata powiedział, że planuje podnieść “SkolwinINFO” z niewinnej, facebookowej działalności do rangi prawdziwego portalu, tylko osiemnaście lat dobrego wychowania powstrzymało mnie od zaśmiania się mu w twarz. Oczywiście nie miałam nic przeciwko temu, by mój drogi Tata stał się “sieciowym dziennikarzem”. Po prostu uważałam, że Skolwin nie jest dobrym tematem. Pomijając różne opinie panujące w Szczecinie… Mieszkam tu dopiero dwa miesiące, ale w mojej głowie już powstał obraz typowego nudnego osiedla – takiego, w którym nic, NIC, się nie dzieje. Mało ludzi, zero kultury, żadnych zabytków. Ani jednej kawiarni, czy restauracji. Postanowiłam odwieść Tatusia od poronionego pomysłu, jakim jest pisanie o takim miejscu.

Zaczęłam więc przygotowania do wojny. Okazało się jednak, że nie mam prawdziwych argumentów przeciw. Skolwin zamieszkuje podobno – uwaga! – ponad trzy tysiące osób. To wcale nie tak mało. Zarzut dotyczący braku kultury został odparty przez – nomen omen – stronę Domu Kultury “Klub Skolwin”. Tylko na luty przewidziano 8 wydarzeń kulturalnych, do tego istnieje stała oferta zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. A kościół pw. Chrystusa Króla to niewątpliwie zabytek. Nie mogłam też nie wspomnieć klubu “Świt Skolwin”, czy budzącej się podobno do życia papierni.

Dotarło do mnie, że naprawdę jest o czym pisać. Skolwin może być interesujący! Niestety, niewielu jest o tym przekonanych. I po to powstaje ten portal – by przekonać niedowiarków, takich jak ja. To rola dla każdego Skolwiniaka! Redakcja “SkolwinINFO” zaprasza do współpracy. Może znajdzie się odważny człowiek z lekkim piórem. A nawet jeśli nie – dajcie znać. Co słychać na naszym osiedlu? O czym chcielibyście czytać? O kim powinien usłyszeć cały Szczecin? Moi drodzy, opinia o naszym domu jest w naszych rękach!

Barbara Zaśko,
świeżo upieczona Skolwinianka

Redaktor Naczelny

Maciej Wacław Zaśko

od 1990 roku związany z prasą, będąc uczniem TBO w Szczecinie podjął współpracę z redakcją młodzieżową tygodnika Jedność, w 1991 zebrał redakcję która rozpoczęła wydawanie gazety Świadomi Chrystusa, której pierwszy numer ukazał się w marcu 1992 roku. Pismo w szybkim czasie stało się znaczącą gazetą lokalną. Pomimo religijnego początkowo profilu pisma, szybko stało się ono pismem społecznym, prorodzinnym i budującym społeczność lokalną. Przez wiele lat było pismem o największym nakładzie pośród pism lokalnych. Rozpoczęło również rozwój prasy parafialnej. W 1998 roku został członkiem Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej z siedzibą w Warszawie. Współpracował z KAI, Tygodnikiem Niedziela, Wieściami Polickimi.  Pisał do Kościoła nad Odrą i Bałtykiem, Tygodnika Powszechnego, Gościa Niedzielnego. W marcu 1999 roku zorganizował I Archidiecezjalne Forum Prasy Parafialnej.  Z prasą lokalną ściśle współpracował do 2015 roku aktywnie wspierając, redagując i pisząc na zamówienie artykuły do lokalnych pism. Wiele konferencji, szkoleń dziennikarskich w całym kraju organizowanych przez uczelnie, szkoły, fundacje i organizacje społeczne jak również ministerstwa czy kancelarię premiera i prezydenta. Współpraca z różnymi redakcjami i branżami dały ogromne doświadczenie i zapaliły do zaangażowania w nowy projekt skolwin.info, który według zamysłu ma być miejscem spotkania i uzyskania informacji dla wszystkich Skolwinian w szczególności ale i mieszkańców sąsiednich dzielnic i Polic. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Lokalny Społecznik i animator życia kulturalnego i religijnego.

Związany w młodości z harcerstwem (32 HDW), Ruchem Światło-Życie oraz Sztabem Ratownictwa w Policach należącym do Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej. Po osiągnięciu pełnoletności czynnie działa społecznie. W małżeństwie w dalszym ciągu zaangażowany w społeczność powszechnie określaną  „Oazową”, lokalną politykę samorządową gdzie od samego początku angażuje się w sprawy rodziny. Prezes Stowarzyszenia Animator, członek Związku Dużych Rodzin 3+, Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie. Wraz z żoną od 2008 roku wspierają rodziny w Poradni Życia Rodzinnego. Zorganizował w Policach lokalną część konferencji „Samorząd Przyjazny Rodzinie” z udziałem władz samorządowych Polic i Szczecina oraz posła na sejm Magdaleny Kochan. Od 2016 roku powrócił do Szczecina i osiadł na Skolwinie. Tu również od początku zaangażował się w życie społeczne osiedla, Członek, a od września 2018 przewodniczący Rady Rodziców w SP 44