2 października 2023

Otrzymujemy sygnały od czytelników  sygnały  o  osobach wchodzących na prywatne posesje. Pamiętajmy że czujny sąsiad jest lepszy od alarmu. Każde wejście na posesję osób jej nie zamieszkujących (a sąsiadów przecież na ogół znamy) to może być próba włamania. Na pewno jest to naruszenie miru domowego a więc przestępstwo przeciwko wolności z Art. 193

Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zdarza się, że osoba którą często widzimy i wydaje się znajoma, próbuje przechodzić przez posesję nawet pod pretekstem skrócenia sobie drogi w rzeczywistości potrafi dokonać lustracji i za którymś razem, kiedy już przyzwyczaimy się do takiego jej zachowania, najzwyczajniej okrada czy to mieszkanie czy też pomieszczenia ogrodu lub garaż. Niestety coraz częściej dochodzi do  sytuacji naruszania miru domowego, jednak mieszkańcy nie zgłaszają takich sytuację na Policję. Niestety dopiero po kradzieży przekonują się jak duży błąd zrobili.

Takie sytuacje zgłaszają mieszkańcy Górniczej, Huculskiej, Saperskiej i Bernardyńskiej. Na Górniczej po zmierzchu korzystając z ciemności wchodzi na posesje kobieta i próbuje dostać się do pomieszczeń. Z dwóch posesji została już przegoniona w jednym przypadku została zauważona na ogrodzie i przegoniona parę dni później po godzinie 20 została przegoniona z garażu. Czujność właścicieli uchroniła ich przed kradzieżą.

Podobne sytuacje obcych włażących na posesję i uciekających gdy ktoś się w oknie lub drzwiach pojawia zgłaszają mieszkańcy wymienionych wyżej pozostałych ulic. Tam już różna płeć i wiek osób naruszających mir.

Z kolei mieszkańcy kamienic na Stołczyńskiej sygnalizują „sprawdzanie klamek” w mieszkaniach i próby włamania do piwnic.

Na Celulozowej uszkodzone zostały samochody uszkodzone lub skradzione klapki zasłaniające wlew oraz korki wlewu paliwa. Podobne zdarzenia miały miejsce na Stołczynie. Na ul Nehringa doszło do kradzieży paliwa przez przewiercenie zbiornika paliwa.

Dlatego, jeszcze raz apelujemy o czujność, gdy widzimy obcych kręcących się po okolicy, zgłaszajmy sąsiadom ale i na Policję. W dużej mierze od nas zależy nasze bezpieczeństwo.

2 thoughts on “Pilnujmy się wzajemnie

  1. “Na Celulozowej uszkodzone zostały samochody (korki wlewu paliwa)”.
    Szanowny panie, nie korki wlewu paliwa tylko zostały uszkodzone lub skradzione klapki zasłaniające wlew.
    informacje powinny być przekazywane rzetelnie.

Comments are closed.