Skolwin w czasach koronawirusa

Stało się mamy wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, co pozwala nakładać ograniczenia pomocne w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na początek Polska:

Co się zmieni:

  • przywrócono kontrole graniczne na wszystkich granicach Od niedzieli 15 marca zamykamy na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszamy międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów – poinformował Mateusz Morawiecki. Rząd polski nie kryje, że zamierza „w maksymalnym stopniu ograniczyć przepływ ludzi, gdyż to zapobiegnie szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa”. Jak mówił premier: „nie chcemy, aby koronawirus napływał do nas znowu dużymi falami”. Wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone. To skutek czasowego zamknięcia granic dla cudzoziemców. Obostrzenia te nie dotyczą: małżonków i dzieci obywateli polskich, posiadaczy Kart Polaka oraz osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Mateusz Morawiecki zaprzeczył, jakoby planowano zamykanie miast i ulic. Zaznaczył, że nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości.

  • Od soboty ograniczamy działalność galerii handlowych. Czynne jednak pozostaną w nich sklepy spożywcze, apteki, pralnie czy drogerie. Zdecydowaliśmy o tymczasowym działaniu innych sklepów w galeriach handlowych – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Podjęliśmy jeszcze decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, pubów, barów, klubów, kasyn i innych miejsc rozrywki – dodał.Inaczej działać będą teraz restauracje, kawiarnie i bary. Nie będą w nich mogli przebywać klienci. Placówki te jednak mogą dostarczać jedzenie na wynos lub z dowozem. Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. O ile oczywiście nie działają w galeriach handlowych.

Rząd zdecydował także o wprowadzenie „zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób, o charakterze publicznym, państwowym i religijnym”. KEP również rozesłała tekie rekomendacje do diecezji . Obostrzenia dotyczą spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu. Zamknięto także siłownie, baseny, kluby taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.

Mateusz Morawiecki zapowiedział także „bezwzględną wojnę epidemii fake newsów i dezinformacji, która może przyspieszyć rozwój właściwej epidemii”. 

A teraz Skolwin.

Wczoraj wieczorem ok.19.00 w tzw. hotelu przy Stołczyńskiej czy też HDK interweniował Policja i Pogotowie. Do redakcji zaczęły napływać maile z informacjami że niby korona inne że ktoś kogoś zamordował itd. Fantazję po prostu mamy ogromną.

Dlatego dementujemy. Jak poinformowała Policja była to próba samobójcza. I nic innego. Nie doszły samobójca został odwieziony do szpitala na obserwację.

Przy okazji tej rozmowy poproszon nas o przekazanie kilku informacji:

  1. Po przyjściu z dworu do domu natychmiast idziemy myć ręce i twarz. Dopiero potemmożemy się rozebrać się z kurtki.
  2. wszyscy mieszkańcy w bloku obowiązkowo muszą przstrzegać reżimu sanitarnego. Wszyscy musimy zadbać o swoje otoczenie. Częściej sprzątajmy klatki schodowe, najlepiej środkami dezynfekującymi. Wycierajmy płynem dezynfekującym klamki na klatce schodowej i wejściowe do bloku. Czym częściej tym lepiej.
  3. Nie odwiedzamy osób starszych. Dzieci i młodzież bardzo często jest nosicielami wirusa, nie mając objaów. Nieświadomie roznoszą bakterię i może dojść do nieszczęścia. Ograniczmy się w tym czasie do ewentualnego robienia im zakupów i zostawiajmy je na wycieraczę pod drzwiami. Zadzwońmy i odsuńmy się na bezpieczną odległość i obserwujmy czy napewno podejmą zakupy.
  4. Nie panikujmy i nie rozsiewajmy nie potwierdzonych informacji.
  5. Jeżeli widzimy, że gdzieś gromadzi się młodzież czy grupy dorosłych, informujmy służby 986 i 112. Dla zdrowia własnego ale i naszych rodzin, przyjaciół z którym często się spotykamy, w troski o nich w najbliższym czasie (co najmniej 14 dni)

W Szczecinie Szpital na Arkońskiej jest szpitalem dedykowanym zakaźnym “na koronawirusa”. Wszyscy pacjenci którzy tam byli są przejmowani przez szpital Pomorzany. Dalsze informacje wkrótce. Pamiętajcie dbajcie o siebie o rodziy ale i o sąsiadów, którzy być może nie mają tu rodziny. Starsi i schorowani, którzy nie mają opieki potrzebują wsparcia. Zaopiekujcie się nimi i zatroszczie o zakupuy dla nich.