Jutro neutralizacja niemieckiej miny i bomby lotniczej z okresu II wojny światowej

Z informacji jakich udzielił skolwin.info kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski wiemy, że jutro od 8 do godz 14.00 na Odrze zachodniej przy Wyspie Ostrów Żurawii i w okolicy Inoujścia będą unieszkodliwiane dwa obiekty.

foto: 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Pierwszy obiekt czyli magnetyczna mina denna typu G będzie unieszkodliwiana około godziny 12 metodą Deflagracji. Deflagracja to inaczej wypalanie wnętrza bomby. Jak informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski technikę tę stosujemy od pięciu lat używając systemów Vulcan i Pluton. Grupa Nurków Minerów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża 12 Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu od rana będzie działała pod wodą przygotowując miejsce do ostatecznego rozprawienia się miną. W większości wypadków niewybuchy odkryte w kanałach w obrębie Świnoujścia, czy też w Zalewie Szczecińskim były podejmowane z dna, przenoszone na pokład okrętu i transportowane na poligony morskie. Tam marynarze opuszczali je do wody, po czym neutralizowali. Czasem wojenne znaleziska były przekazywane saperom, którzy niszczyli je na poligonach lądowych.

foto: 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Zanim przystąpimy do tego typu operacji, szczegółowo rozpatrujemy wszelkie okoliczności. Tutaj bezpieczniejszą metodą neutralizacji będzie właśnie metoda deflagracji. Po zakończeniu akcji na wodach Skolwina przemieścimy się w okolice Inoujścia gdzie podobnie będziemy neutralizować brytyjską bombę lotniczą. Całość zakończy się ok. 14

Dla nas istotne jest to co będzie się działo przy ostrowie Żurawim. Tak więc od. 8 do 12. Ruch na ul. Stołczyńskiej zostanie wstrzymany na samo wypalanie miny. Pozostałe wcześniej ogłoszone obostrzenia są aktualne do godz. 12.00.

czerwony okrąg to teren ewakuacji, a żółty zakaz przebywania na zewnątrz

Ewakuowana będzie Stocznia Partner i hotel pracowniczy na terenie po byłej Papierni Skolwin

Jak informuje ZDiTM w związku z koniecznością neutralizacji obiektów pochodzenia wojskowego na torze wodnym w rejonie ul. Stołczyńskiej w środę 15.04. nastąpią zmiany w funkcjonowaniu linii 63 i 102.   

Od godz. 8.30 do odwołania (przewidywana godzina przywrócenia ruchu 12:00) wprowadzone zostaną następujące zmiany:

  • autobusy linii 63 będą kursowały na trasie Kołłątaja — Skolwin z wyłączeniem odcinka pomiędzy przystankami „Zagórskiego” i „Orłowska nż” (przystanki będą ostatnimi obsługiwanymi). Na zmienionym odcinku trasa będzie przebiegać ul. Nadbrzeżną i Cisową w Policach (trasą linii 102) oraz ul. Asfaltową i Przęsocińską (trasą linii 101 i 107). Odjazdy z przystanku „Skolwin” zostaną opóźnione o 8 minut.
  • autobusy linii 102 będą kursowały na trasie Police Tanowska Szkoła — Gocław zmienioną trasą z wyłączeniem odcinka pomiędzy przystankami „Police Mścięcino Krzyżówka” — „Kościelna” (przystanki będą ostatnimi obsługiwanymi). Na zmienionym odcinku trasa będzie przebiegać ul. Asfaltową i Przęsocińską (trasą linii 101 i 107) oraz ul. Policką, Nehringa i Kościelną (trasą linii 58).

Na trasie objazdu obowiązują wszystkie przystanki. Zmiana trasy i jej przywrócenie nastąpi na polecenie służb Nadzoru i Centrali Ruchu.