Co z tą północą?

Już kiedyś był na naszych łamach taki artykuł. Wtedy zastanawialiśmy kiedy nas rozjadą popularne TIRy. Po czym pojawiła się sprawa łososia, teraz toczą się sprawy związane z planem zagospodarowania przestrzennego PORT 3. W międzyczasie pojawił się jeszcze temat możliwości zanieczyszczania środowiska przez firmy BFK i Milex (toczą się sprawy w WIOŚ) Jak już wiemy od połowy września temat rozjeżdżania Skolwina, Stołczyna, Gocławia, Golęcina nabierze nowego wymiaru w związku z zamknięciem głównej trasy wiodącej do Polic.

Ale pojawiają się kolejne “alarmujące sprawy” jak asfaltownia na Energopolu pod oknami mieszkańców jak i plany uruchomienia Cementowni przez firmę Cemex.

W piątek otrzymaliśmy maila od zaniepokojonego mieszkańca takiej treści:


SKOLWIN – NIE CHCIELI FETORU RYB, TERAZ BĘDĄ MIELI HAŁAS I ZAPYLENIE 
MIĘDZYNARODOWY KONCERN FIRMA CEMEX POSTANOWIŁA OTWORZYĆ FABRYKĘ PRODUKCJI BETONU NA SWOIM TERENIE (FOSFAN S.A.), NIE BIORĄC POD UWAGĘ MIESZKAŃCÓW SKOLWINA. WĘZEŁ BETONIARSKI, KTÓRY TAM MA ZOSTAĆ ZLOKALIZOWANY PRZEZNACZONY JEST DO PRACY CIĄGŁEJ. MA OBSŁUGIWAĆ INWESTYCJE TRASY PÓŁNOCNEJ, PDH POLICE ORAZ BUDOWĘ TUNELU Z POLIC DO STĘPNICY. 
CO TO OZNACZA DLA MIESZKAŃCÓW?   
CAŁONOCNE DOSTAWY BETONU – CO 10 MIN WYJAZD CIĘZKIEGO SPRZĘTU 
PRACA FADROMY – ŁADOWARKI  
BARDZO DUŻA ILOŚĆ DOSTAW PIASKU, KRUSZYW, CEMENT, POPIOŁU LOTNEGO CIĘŻARÓWKAMI 
OLBRZYMIE ZAPYLENIE W PROMIENIU 1KM 
NA CAŁE SZCZĘŚCIE NA ULICY STOŁCZYŃSKIEJ PRZY NOWO POWSTAŁYM PRZEPUŚCIE ZNAJDUJE SIĘ OZNACZENIE TONAŻOWE 20T, KTÓRE JAK INFORMUJĄ ANONIMOWI PRACOWNICY FIRMY, MA ZOSTAĆ ZLIKWIDOWANE. JEŻELI SIĘ NIE UDA KAWALKADA CIĘŻARÓWEK BĘDZIE SIĘ PRZEMIESZCZAĆ ULICĄ DĄBRÓWKI I POLICKĄ, A NASTĘPNIE SZOSĄ POLSKĄ.  
I TAK PRZEZ NAJBLIŻSZE KILKANAŚCIE LAT…..RYBKI NIE – BETON TAK 

W związku z tym poprosiliśmy firmę Cemex o komentarz do sprawy :


Dzisiaj otrzymaliśmy taką oto informację od naszych czytelników Przyznajemy dość alarmową. (tutaj powyższy mail)

W związku z tym prosimy o wyjaśnienie sprawy czytelnikom: czy prawdą jest iż zamierzacie uruchomić takowy zakład na Fabrycznej? jakie będą godziny pracy tegoż zakładu? Czy prawdą jest iż produkcja ma być na cele przeprawy i PDH? Jeżeli tak dlaczego nie ulokujecie tegoż zakładu chociażby na terenie Energopolu czy też na ul. Kamiennej w Policach lub obok już na terenie Polic z dala od ludności i osiedli? Jaki w związku z tym jest planowany ruch pojazdów z surowcami i gotowym produktem na dobę. Jaki tonaż transportu i co oznacza zdjęcie zakazu? Kilku kierowców już próbowało znak wyrywać bezskutecznie. Pojawia się na nowo, gdyż mieszkańcy pilnują jedynej drogi wyjazdowej z osiedla. Jaki będzie emitowany hałas i zapylenie z tegoż zakładu? 

Firma Cemex poprosiła o czas


Dziękujemy za przesłanie zgłoszenie, jakie wpłynęło do redakcji portalu. Zajmę się koordynacją Pańskiego zapytania w tej sprawie i prześlę stanowisko firmy dotyczące kwestii inwestycji w Skolwinie.

Ze względu na zbliżający się weekend i sporą liczbę pytań, będę prosiła o chwilę cierpliwości, zanim otrzyma Pan nasze stanowisko – potraktujemy sprawę priorytetowo i doślemy naszą odpowiedź jak najszybciej.

z niecierpliwością oczekujemy na wyjaśnienia.

Jak państwo widzicie staramy się publikować materiały na bieżąco w miarę napływania i możliwości działania. W piątek oprócz tej alarmującej było wiele wydarzeń w których nasza skromna redakcja uczestniczyła (okrągły stół edukacyjny, spotkanie z Szymonem Hołownią i kawiarenka społeczna w maglu, dzisiaj plener fotograficzny o 11.00 na który zapraszamy (zbiórka pod Domem Kultury Klub Skolwin)

Niestety pomimo działań dla dobra mieszkańców północnych dzielnic ciągle trudno o wspólne działania, ba niektózy malutcy ciągle próbują redakcję w swoje gierki “polityczne” czy też rozgrywanie kariery. Pomimo posiadanej wiedzy i dokumentów nie dzielą się wiedzą ze spółeczeństwem ale to naszej redakcji zarzucają popieranie “linii” tudzież “opcji”. Ciągle doszukjąc się zależności i podległości.

Po raz kolejny jesteśmy zmuszeni, niczym biblijny “wielbłąd przeciskający się przez ucho igielne” udowadniać, że dla redakcji portalu jak i jej naczelnego nie są istotne opcje polityczne i powiązania polityczne osób. Dla Skolwina i jego mieszkańców jak i pozostałych osiedli Północy nie ma innego wyjścia jak wspólne działania, każdy kto próbuje rozgrywać coś swojego działa na jego szkodę. Widać to choćby po niektórych Radach Osiedla jak choćby Żelechowa,

Tam wzajemne zacietrzewienie i wola walki wzięła górę nad wspólnym dobrem tego osiedla. Konsekwencja takiego działania mogłabyć tylko jedna Rada Osiedla przestała isnieć. Na Pomorzanach nawet chętnych nie było w pierwszym terminie wyborów teraz mają dogrywkę wyborczą. Na każdym etapie życia uczymy się demokracji i wspołnego działania dla dobra lokalnej wspólnoty. Zaczynając od przedszkola czy szkoły przez osiedla po miasta, województwa czy państwa. W naszej Radzie Osiedla na Skolwinie w bólach i trudnych, czasami burzliwych dyskusjach, ale udaje się wspólnie działać i wspólnie wypracowywać jakieś zdanie i podejmować uchwały. Udaje się działać na Stołczynie, Bukowie, Golęcino-Gocław nabrała nowej świrzości i rozpędu. I mamy nadzieję, że będzie się to układało coraz sprawniej. Bo przecież to nasze wspólne osiedle i miasto. To nasze wspólne życie. Tylko wspólnie działając możemy coś wywalczyć dla osiedla i naszego tutaj życia.