Od kilkunastu dni na naszym osiedlu życie mieszkańców mocno utrudnia plaga much. Są wszędzie i to w ogromnych ilościach. Sytuacji nie ratują ani packi, ani nawet moskitiery w oknach. Gdzie jest przyczyna? Mieszkańcy mają swoje teorie. Pojawiają się również filmiki mieszkańców którzy na własną rękę szukają źródła.
Muchy stały się zmorą Skolwina. Do redakcji rozdzwoniły się telefony
może pan coś zrobi z tym problemem, muchy są nie do zniesienia. Mój pies już nie chce z domu na spacer wychodzić, bo zaraz pełno much nas obłazi – mówiła pani Janina
Z kolei pan Maciej powiedział
U nas w domu dzieci stoją już przy drzwiach na przedpokoju, gdy wiedzą, że któryś z domowników zaraz wejdzie do domu, i przyjmują zakłady “na ilu muchach wjedzie na chatę”. W oknach moskitiery aż czarne od much, zwłaszcza od strony papierni. Z drugiej mamy ptaki w budce lęgowej to ciut lepiej wygląda sytuacja. Ale to jakaś masakra.
Pani Aldona alarmuje
Proszę pana, poszłam do sklepu i to jakiś horror, nawet w sklepie narzekają, że chyba będą musieli zamknąć stoisko mięsne, bo nie sposób walczyć z tymi muchami. Ani szyba w lodówce ani lampy UV tego jest zatrzęsienie. Do domu człowiek przyjdzie i najpierw wojuje z tym paskudztwem, żeby chociaż obiad ugotować, bo nawet do garnka w którym zupa się gotuje potrafią włazić. Proszę nam pomóc.
Trudno pozostać głuchym na takie głosy. O Muchach rozmawiano również na ostatnim spotkaniu Rady Osiedla i jak poinformował nas jeden z radnych, przewodniczący RO miał poinformować, że był na terenie papierni i według niego źródłem jest najprawdopodobniej teren firmy BFK. To przy jej ogrodzeniu jest smród nie do zniesienia i mnóstwo much.
Podobną obserwację mają użytkownicy przystani żeglarskiej i wędkarskiej.
Przejeżdżając samochodem koło murowanego ogrodzenia wiadomej firmy widać i czuć skąd to. Nie będę wymieniał jej z nazwy, bo zachowują się jak terroryści, nawet Radio Szczecin słyszałem straszyli pozwami za to, że podali prawdę cytując raport ochrony środowiska. Ale weź się pan tam przejedź. Za oknem obraz jak z horroru Hitchcocka tylko nie ptaki a muchy – powiedział w rozmowie pan Piotr.
Jeden z czytelników przesłał nam filmik jaki nagrał telefonem ze swojego samochodu. Jak człowiek dojedzie na przystań to się zastanawia czy w ogóle wysiadać. Czy nie lepiej wrócić i przyjechać za kilka dni.
Firma BFK ma pozwolenie na przetwarzanie odpadów, w tym odpadów z oczyszczalni ścieków. Ten odpad powinien przyjeżdżać do niej “ustabilizowany” co oznacza, że powinien być wypłukany i odciśnięty na specjalnej prasie. Firma dostając pozwolenie złożyła dokumenty z który wynikało, że staną tam hale zamknięte z których powietrze będzie odsysane przez specjalne filtry i dopiero będzie wydostawało się na zewnątrz po przefiltrowaniu. Produkcja miała odbywać się halach, tymczasem stanął tam półśrodek w postaci namiotów, do tego nieszczelny. Sam gotowy produkt zarejestrowany jako KOMPOST STOŁCZYŃSKI i jak możemy przeczytać na stronie producenta
produkt firmy BFK Polska Sp. z o.o. w Szczecinie jest oferowany rolnikom i działkowcom. Jest to środek organiczny produkowany z naturalnych składników. Nadaje się do poprawy stanu mineralnego podłoża – wzrostu aktywności biologicznej gleby. Poprawia także właściwości fizyczne gleby, jej strukturę, napowietrza i utrzymuje odpowiedni poziom wody w glebie. Zachowanie wymagań jakościowych składu Kompostu Stołczyńskiego skutecznie wpływa na wydajność gleby i plonów.
Mieszkańcy próbowali zainteresować sprawą szczeciński sanepid. Niestety ten podobno rozkłada bezradnie ręce, że niby nic nie mogą. Czy tak jest? W innych regionach kraju sanepid jakoś potrafi skutecznie walczyć z takimi zakładami jak i chlewniami, by ich działalność była jak najmniej uciążliwa dla środowiska a przede wszystkim dla mieszkańców.
Właściwym organem do kontroli takiej działalności jest również Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska. Tam również należy składać skargi, czy też niepokojące obserwacje. Ta instytucja odpowiada za kontrole wszelkiej działalności pod względem środowiskowym.
Zgłoszeń można dokonać na całodobowy numer telefonu: 797 623 240 oraz mailowo: giw@wios.szczecin.pl
Zachęcamy do zgłaszania w dwóch formach, zarówno telefonicznie, bo to może przyspieszyć działanie jak i pisemnie, gdyż na pisemną musi przyjść odpowiedź.
Do sprawy będziemy wracać.