25 listopada 2024

Czy kierownik Referatu ds. organizacji ruchu Urzędu Miasta w Szczecinie łamie prawo? A może to tylko kolejny przykład ignorancji obywatela i nieliczenia się z nim? A jeszcze nie tak dawno słyszeliśmy:

Nieustannie zachęcamy także do załatwiania spraw urzędowych za pośrednictwem platformy ePUAP, poczty tradycyjnej lub skrzynki podawczej na dokumenty – tak zachęcał Dariusz Sadowski z UM w Szczecinie.

Otrzymaliśmy informacje z różnych źródeł o tym, że na zapytania skierowane do kierownika Referatu ds. organizacji ruchu Urzędu Miasta w Szczecinie o tym że otrzymują automatyczną zwrotkę z informacją, że tenże jest nieobecny i w związku z tym cała korespondencja kierowana do niego na urzędowego maila będzie kasowana!!

Postanowiliśmy to sprawdzić. Skierowaliśmy do niego zapytanie związane z remontami ulic Stołczyńskiej, Ornej oraz Inwalidzkiej. To są palące problemy komunikacyjne Skolwina. I co? również otrzymaliśmy informację urzędową wszelkie emaile do pana kierownika będą kasowane.

Okazało się, że również i do Rad Osiedli przychodzą takie automatyczne odpowiedzi na korespondencję. A z informacji jakie napływają do nas to nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy otrzymują takie treści z UM. Tym raczej urząd nie zyska przychylnych opinii.

Norma “szpinakowego pałacu”

To kolejny przykład urzędniczego dialogu z mieszkańcami Szczecina. Mielenie głosów w SBO jak się okazuje było przejawem normalnej praktyki stosowanej przez urzędników szczecińskiego magistratu. Zapewne dlatego nikt za to nie poniósł konsekwencji, bo trudno karać kogokolwiek za obowiązujące w “szpinakowym pałacu” normy.

A co o emailach mówi prawo? Dnia 8 września 2016 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, która przyczyniła się do cyfryzacji przepisów prawa cywilnego, usprawniając postępowanie cywilne. Nowelizacja wprowadziła do Kodeksu cywilnego definicję dokumentu – zgodnie z art. 77 3 kc, dokumentem jest każdy nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią. Oznacza to, że wiadomość

  • e-mail,
  • sms,
  • mms,
  • nagranie audio lub wideo (nadające się do zapisania i odtworzenia) może stanowić dokument w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Zatem czy kasowanie emaili jest wykroczeniem? W tej materii powinni wypowiedzieć się prawnicy. Cała sytuacja dowodzi jednak, że kasowanie urzędniczych skrzynek, mielenie głosów SBO to są obowiązujące normy. Zaskakujące jest bagatelizowanie i tuszowanie takich procederów przez zarząd miasta. Czym jeszcze zaskoczy nas Urząd Miasta Szczecin pod rządami Prezydenta Krzystka?