21 listopada 2024

Na stronie ZDITM opublikowano wyniki otwarcia ofert w przetargu na obsługę linii w tym również tych co jeżdżą przez Północ naszego miasta. W przetargu są uwzględnione dzienne linie 58, 59 i 63.

Wielu mieszkańców irytuje to w jakim stanie jeżdżą obecnie autobusy tego przewoźnika i jak zachowują się kierowcy. Poziom ignorancji i brak nadzoru ze strony ZDiTM sprawia, że frustracja mieszkańców rośnie. Mieszkańcy zaczynają organizować się w grupy, szukając możliwości wkroczenia na drogę prawną przeciwko miastu w związku z działaniem na szkodę mieszkańców i miasta.

Notoryczne spóźnienia, Stare mocno awaryjne autobusy, kierowcy z „Krzakostanu” nie potrafiący jeździć, rozmawiać po polsku, nie reagujący na uwagi pasażerów, łamiący przepisy ruchu drogowego, omijający przystanki, a nawet uciekający z miejsca zdarzenia, przez co utrudniają choćby interwencję pogotowia w autobusie.  Na ogół na wszystko jest jedna odpowiedź kierującego „ja nie paniemaju”. Jak ustalili już mieszkańcy nie zawsze to oznacza, że kierujący jest obcokrajowcem. Czasami polski kierowca chcąc uniknąć kar za swoje postępowanie udaje Gruzina czy Ukraińca. Lista  zgłoszeń i skarg na komunikację również do naszej redakcji z dnia na dzień rośnie.

Przyjrzyjmy się zatem jak wyglądał ów przetarg?

ZDiTM ogłosił wynik postępowania w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Wykonywanie usług przewozowych w zakresie przewozu osób na liniach autobusowych w dziennej i nocnej komunikacji miejskiej oraz na telefon „Transport na żądanie” na obszarze działania Zamawiającego oraz świadczenie usług wynikających z realizacji umowy”. Na ten cel zamierzał przeznaczyć 34 329 754,58 PLN brutto. PKS jako jedyny (bo też nie mogło być inaczej ze względu na warunki przetargu) złożył ofertę z ceną: 51 904 540,30 zł brutto. I uwaga bez żadnego zająknięcia „zatwierdzone przez kierownika zamawiającego”.

Dokonując prostego obliczenia wynikającego z warunków umowy (dzieląc cenę PKS przez liczbę wozokilometrów do obsługi) uzyskamy stawkę za jaką oferent chciałby obsługiwać szczecińskie linie, która wynosi 12,74 PLN brutto.

Jak ta stawka wygląda w miejskich spółkach, które jeżdżą zdecydowanie nowocześniejszym taborem? Po październikowych podwyżkach spółka SPAK (Klonowica) jeździ za 10,02 PLN (do października 9,37) Spółka SPAD (Dąbie) 9,18 PLN (8,57) największym przegranym i można pokusić się o stwierdzenie, że chyba też najbardziej nielubianym przewoźnikiem dla ZDiTM-u jest spółka autobusowa z Polic SPPK, która dostaje za wozokilometr absurdalne 5,74 PLN.

Stary tabor za ciężkie pieniądze!

ZDiTM w specjalnej promocji dla PKS dopuszcza do ruchu 20 letnie autobusy!!! Tymczasem w SPPK najstarszy autobus jest z 2011 roku i dokonuje kolejnych zakupów nowych pojazdów. SPAK niestety posiada w swym taborze 20 letnie autobusy a SPAD najstarsze ma z 2003 roku. Wnioskować zatem można, że najlepiej funduszami zawiaduje SPPK, które jeżdżą za najniższą stawkę (kto wie czy nie w Polsce) ma najnowocześniejszy tabor w mieście. Dodatkowo praktycznie nie ma skarg pasażerów co do właściwego oznakowania linii autobusowych. Widoczną różnicą jest kolorystyka pojazdów odbiegająca od marki Floating Garden, która jest jednym z wymogów w ostatnich przetargach.

Jakie wymagania ogólne były w wygranym przez PKS przetargu

Wszystkie autobusy muszą być niskopodłogowe. Za autobus niskopodłogowy Zamawiający uzna pojazd, w którym podłoga przestrzeni pasażerskiej o wzniosie maksymalnie 370 mm tworzy powierzchnię bez stopni na odcinku minimum od przodu autobusu do miejsca zakończenia drugich drzwi (licząc od miejsca dla prowadzącego pojazd). Wszystkie pojazdy zgłoszone do obsługi w ciągu 60 dni od podpisania umowy muszą być w barwach miasta Szczecin, tj. Floating Garden.

Zamawiający nie dopuszcza umieszczania reklam na szybach bocznych autobusów realizujących zamówienie.

Tabor autobusowy musi spełniać następujące warunki techniczne:

  • w autobusach MAXI minimum dwoje podwójnych drzwi oraz minimum troje drzwi w autobusach MEGA przegubowych. Zamawiający dopuszcza możliwość realizacji przewozów na wskazanych przez siebie liniach, autobusami MAXI posiadającymi do dyspozycji pasażerów dwoje podwójnych drzwi w tym przednie pojedyncze;
  • wszystkie drzwi otwierane automatycznie za pomocą przycisków dla pasażerów lub przez kierowcę;
  • sprawne ogrzewanie przestrzeni pasażerskiej;
  • sprawny system klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej;
  • posiadać czołowe wyświetlacze elektroniczne;
  • posiadać poręcze ułatwiające wejście inwalidom i osobom niepełnosprawnym;
  • posiadać możliwość przewozu wózków dziecięcych;
  • posiadać wyposażenie w kasowniki elektroniczne umożliwiające wprowadzenie czasowego systemu oznaczania ważności biletów, których szczegółowe cechy określa załącznik nr 3 do wzoru Umowy;
  • posiadać środki łączności bezprzewodowej umożliwiające bezpośredni kontakt ze służbami Nadzoru Ruchu Zamawiającego;
  • posiadać podest-rampę (wyciągany lub rozkładany na zewnątrz) umożliwiający wjazd wózka (zwłaszcza inwalidzkiego) lub możliwość, tzw. „przyklęku”;
  • ponadto tabor autobusowy, którym będą realizowane usługi przewozowe musi spełniać warunki techniczne określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 31.12.02 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. 2016 r. poz. 2022 ze zmianami).

Tabor autobusowy powinien dodatkowo:

  • być wyposażony w urządzenia Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską (CSZKM) dostarczone przez Zamawiającego.

Zamawiający zobowiązuje się dostarczyć urządzenia na swój koszt (urządzenia CSZKM stanowią własność Zamawiającego) oraz dokonać montażu tych urządzeń w autobusach Wykonawcy oraz demontażu urządzeń w trakcie (m.in. w przypadku wycofania autobusu z trwałej eksploatacji) i po zakończeniu realizacji umowy na własny koszt. Zamawiający, z uwagi na ograniczona ilość urządzeń, zastrzega montaż systemu w pojazdach Wykonawcy, w ilości dostępnych na stanie magazynowym.

Poszczególne linie jeżdżące na Północy obsługiwane przez PKS:

Linia nr 58  – relacja – Gocław – Plac Rodła

Parametry linii:

  •  liczba taboru niezbędnego do realizacji zamówienia:
Dzień powszedni7 (łącznie z linią 59)
Sobota4 (łącznie z linią 59)
Dzień świąteczny i specjalny*2 (łącznie z linią 59)
  • wymagania taborowe:

– dzień powszedni – tabor o pojemności MAXI – 2, MEGA przegubowy – 5

– pozostałe dni – MAXI

  • planowane dzienne wykonanie pracy przewozowej w wozokm:
Dzień powszedni602,16
Sobota526,68
Dzień świąteczny i specjalny*376,28
  • linia całoroczna. Na linii realizowane są zadania łączone z linią 59
  • projekty rozkładów jazdy oraz trasy linii do wglądu u Zamawiającego.

* rozkłady świąteczne specjalne dotyczą rozkładów realizowanych w dniach: Nowego Roku, Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Linia nr 59  – relacja – Nehringa – Plac Rodła

Parametry linii:

  • liczba taboru niezbędnego do realizacji zamówienia:
Dzień powszedni7 (łącznie z linią 58)
Sobota4 (łącznie z linią 58)
Dzień świąteczny i specjalny*2 (łącznie z linią 58)
  • wymagania taborowe:

– dzień powszedni – tabor o pojemności MAXI – 2, MEGA przegubowy – 5

– pozostałe dni – MAXI

  • planowane dzienne wykonanie pracy przewozowej w wozokm :
Dzień powszedni798,32
Sobota526,81
Dzień świąteczny i specjalny*434,36
  • linia całoroczna. Na linii realizowane są zadania łączone z linią 58
  • projekty rozkładów jazdy oraz trasy linii do wglądu u Zamawiającego.

* rozkłady świąteczne specjalne dotyczą rozkładów realizowanych w dniach: Nowego Roku, Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Linia nr 63 – relacja Kołłątaja – Skolwin

Parametry linii:

  • liczba taboru niezbędnego do realizacji zamówienia:
Dzień powszedni2
Sobota2
Dzień świąteczny i specjalny*2
  •  wymagania taborowe: tabor o pojemności MAXI – 1, MEGA przegubowy – 1
  •   planowane dzienne wykonanie pracy przewozowejw wozokm:
Dzień powszedni748,47
Sobota763,13
Dzień świąteczny, dzień świąteczny specjalny*763,13
  • linia całoroczna. Projekt rozkładu jazdy oraz trasy linii do wglądu u Zamawiającego.

* rozkłady świąteczne specjalne dotyczą rozkładów realizowanych w dniach: Nowego Roku, Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Na zakończenie jeszcze taki pakiecik informacji:

Wykonawca zobowiązany jest do wykorzystywania w trakcie realizacji przewozów funkcji  tzw. „przyklęku”,  urządzeń indywidualnego otwierania drzwi oraz w przypadku wyposażenia pojazdu – urządzeń wizualnej i głosowej informacji pasażerskiej. Wykonawca zobowiązany jest do wykorzystywania systemu klimatyzacji przedziału pasażerskiego w trakcie realizacji przewozów w okresie, o którym mowa w §11 załącznika nr 3 do wzoru umowy. W przypadku posiadania monitoringu w pojazdach, Wykonawca zobowiązuje się (w miarę posiadanych możliwości technicznych i potrzeb Zamawiającego) do udostępnienia Zamawiającemu zapisów z tych urządzeń (celem skopiowania) w celu wyjaśnienia zdarzeń związanych z prowadzoną kontrolą biletów oraz udostępnienia organom sądowym, prokuraturze oraz policji na ich wniosek.

Tyle o tym co zafundował nam ZDiTM. Teraz możecie państwo ocenić sami jak wygląda codzienność. Na ile ZDiTM pilnuje rezpektowania przez PKS zapisów umowy.  W odpowiedzi na interpelacje radnych Duklanowskiego i Mateckiego, którzy dopytywali o umowy przewoźników oraz kary jakie nałożone zostały na przewoźników czytamy, że na PKS przy milionowych umowach za to, że ciągle większość pojazdów tego przewoźnika jeździ nieprawidłowo oznakowana liniowo i wielu niesprawnych pojazdach nałożono kary na śmieszną kwotę nie całych 22 tysięcy złotych!

Jasno z tego wynika, że ZDiTM nie tylko nie sprawuje należytej kontroli nad przewoźnikami, ale nie dba o bezpieczeństwo przewozów.

Na koniec

Do sprawy przewozów i jakości tych przewozów z pewnością nie raz będziemy wracać. Jeżeli widzicie, że jakiś autobus nie spełnia wymogów umowy zgłaszajcie to do ZDiTM i do szczecińskich mediów oraz władz miasta niech widzą, gdzie tracą pieniądze i jak marnują nasze mieszkańców Szczecina pieniądze. Czekamy również na Wasze informacje dotyczące jakości komunikacji w mieście.