Dziś jest jedyny dzień w roku, kiedy w całym Kościele nie odprawia się Mszy Świętej. Celebrowana jest liturgia Wielkiego Piątku transmisja z naszego skolwińskiego kościoła o godz. 19.00
To dzień męki i śmierci Jezusa. Po skazaniu i ubiczowaniu Jezus przebywa Drogę Krzyżową i oddaje za nas Swoje życie. O godz. 15.00 zachęcamy do odprawienia w domach Drogi Krzyżowej i odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia ( w tym dniu zaczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego – codziennie o 15.00 odmawia się koronkę aż do Niedzieli Miłosierdzia Bożego).
Liturgia Wielkiego Piątku to zasadniczo adoracja Krzyża, wcześniej odsłoniętego. Po liturgii Ciało Jezusa przeniesione będzie do Grobu Pańskiego w tym roku przygotowanego przez osiem rodzin.
Pierwsze liturgiczne obchody Wielkiego Piątku odnotować można w starożytnej Jerozolimie. Wierni gromadzili się przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a później przy grobie, by adorować drzewo Krzyża.
W odniesieniu do Rzymu pierwsze opisy celebracji Wielkiego Piątku pochodzą z VII w. Pierwszy typ liturgii sprawowany był przez papieża w kościele św. Jana Jerozolimskiego i obejmował odczytanie opisu Męki Pańskiej wg św. Jana, modlitwę powszechną i procesję z relikwiami krzyża. Drugi typ liturgii był sprawowany w licznych kościołach prezbiterialnych, obejmował lekturę Pisma, adorację krzyża i komunię św., konsekrowaną wcześniej. Ten typ liturgii upowszechnił się w średniowieczu w całej Europie.
W późniejszych wiekach upowszechniło się przenoszenie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. W XIX wieku na terenach dawnej Rzeczypospolitej groby Pańskie w kościołach zaczęły nabierać także patriotycznego wymiaru.