26 kwietnia 2024

Takiej treści telefon pobudził nas rano do życia. Chwilę później zaczęły napływać maile i wiadomości z prośbami o interwencję.


Dzień Dobry
W reakcji na państwa wpis w Skolwin.info z 21.07 informuję , że fetor w powietrzu unosi się nadal.
Smród jest tak obrzydliwy , że trudno wytrzymać . 
Proszę nagłaśniajcie ten temat, ja osobiście zgłosiłem problem na AlertSzczecin.
Czekam na reakcję służb miejskich .

Pozdrawiam


Taki był kolejny mail. Koło 10.00 kolejny telefon z informacją “Macie przedsmak łososiowego terroru, smród na całym terenie dawnej papierni nie do wytrzymania, ludzie wymiotują i słabną od tego smrodu. W Stoczni Partner ludzie odmówili dzisiaj pracy bo boją się o swoje zdrowie. Ten smród zabija”

O co chodzi? i skąd taki smród? Otóż jak już informowaliśmy w artykule “co tak śmierdzi” na terenie należącym do firmy BKF zrzucono duże ilości
 komunalnych osadów ściekowych. Smród był już trudny do zniesienia w piątek, ale teraz kolejne dni upałów potęgują uciążliwości, którymi właściciel kompletnie się nie przejmuje. Informacji o Stoczni dzisiaj nie udało się nam potwierdzić, spróbujemy jutro. Ale i bez tego sprawa wygląda groźnie. Zachodzi podejrzenie, że zarówno sam zwieziony odpad jak i sposób w jaki został zagospodarowany nie spełniają warunków określonych przepisami. Czy faktycznie jest czym się przejmować? Otóż literatura podaje


Osady ściekowe ze względu na wysoką zawartość substancji organicznej zasiedlane są przez mikroorganizmy tworząc swoistą biocenozę, w skład której wchodzą bakterie, wirusy, grzyby jak również jaja pasożytów. Wśród mikroorganizmów występujących w osadach ściekowych istnieją drobnoustroje patogenne, jak i drobnoustroje saprofityczne pozostające obojętne z sanitarnego punktu widzenia. Organizmy chorobotwórcze stanowią duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, pomimo coraz większej świadomości społeczeństwa oraz powszechnie znanych sposobów ich zwalczania. Obecnie obserwuje się wzrost częstotliwości zarażenia organizmami patogennymi, które mają ścisły związek z przemysłem spożywczym. Choroby wywoływane, m.in. przez pasożyty jelitowe, do których zaliczamy Ascaris sp., Trichuris sp. i Toxocara sp., związane są ze zmianami cywilizacyjnymi oraz szeroko rozpowszechnioną turystyką. Według statystyk w Polsce najczęstsze inwazje wywołane są przez Ascaris lumbricoides oraz Trichuris trichura.
Osady ściekowe, które nie uległy procesowi higienizacji stwarzają poważne zagrożenie poprzez obecne w nim bakterie, wirusy oraz jaja pasożytów. Obecność organizmów patogennych w osadach ściekowych jest niebezpieczna ze względu na stwarzanie zagrożenia epidemiologicznego, możliwość wywołania alergii, a także poprzez toksyczny lub immunotoksyczny wpływ na środowisko, zwierzęta oraz człowieka. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 lutego 2015 ściśle określa, że w próbce reprezentatywnej (100g) osadów stosowanych do rekultywacji gruntów na cele rolne nie mogą występować bakterie z rodzaju Salmonella. 2.1. Bakterie Najczęściej izolowanymi podczas badań laboratoryjnych osadów ściekowych rodzajami i gatunkami bakterii są: Escherichia sp. (pałeczka okrężnicy), Shigella sp., Salmonella sp., Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej), Bacillus anthracis (laseczka wąglika), Mycobacterium tuberculosis (prątek gruźlicy), Listeria monocytogenes, Clostridium perfringens (laseczka zgorzeli gazowej), Vibrio cholerae (przecinkowiec cholery), Proteus vulgaris (odmieniec pospolity), Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ropny). W skład biocenozy osadów ściekowych tworzonej przez mikroflorę i mikrofaunę wchodzą mikroorganizmy patogenne, które są groźne dla człowieka oraz mikroorganizmy saprofityczne. Podczas stosowania osadów ściekowych największą uwagę należy zwrócić na ochronę gleb oraz bezpieczeństwo kompostowanych osadów pod względem sanitarno-epidemiologicznym.

W poniedziałek złożyliśmy do WOŚ i WIOŚ wnioski o kontrolę. Ale póki co żyjemy na bombie biologicznej.

Czy służby w końcu zareagują? Ufamy, że tak…