28 marca 2024

Nie ma dnia bez ostrzeżeń o próbach wyłudzenia pieniędzy czy też kradzieży na tzw. wnuczka, policjanta, CBŚ, CBŚP, Kontrolę Bankową Nadzór Bankowy itp. Pamiętajmy i przypomnajmy swoim rodzicom, starzy sąsiadom

– ŻADNA ZE SŁUŻB NIGDY NIE KAŻE WYPŁACAĆ PIENIĘDZY!!! ŻADNA W TYM CELU NIE DZWONI DO DOMU!!!

Nie brakuje również przebierańców, którzy pod pozorem kontroli liczników, kontroli ZUS czy też opieki społecznej próbują wejść i okraść mieszkanie. Uważajmy i nie dajmy się oszukać i okraść.

Nasilają się również oszustwa marketingowe, prezentacje super sprzętów, pościeli, leków czy super drogich darmowych badań. Za darmo nikt nic nie daje, zawsze jest to ukryte oszustwo.

Zaproszenie na pokaz handlowy pod pretekstem bezpłatnych badań, nieistniejących promocji, konkursów, w których warunkiem odbioru nagrody jest dokonanie zakupu – to niektóre praktyki, z którymi konsument może spotkać się na prezentacjach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzję i wszczął trzy postępowania dotyczące firm, organizujących pokazy handlowe.

Starsi konsumenci są często narażeni na nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach. Handlowcy wykorzystują ich problemy ze zdrowiem. Zapraszają na spotkania, których rzekomym celem są bezpłatne badania, a w rzeczywistości odbywa się tam sprzedaż produktów.

Jedna z firm prowadząca działalność na terenie województwa wielkopolskiego, prowadziła sprzedaż na pokazach. Dzwoniąc z zaproszeniem na prezentację wprowadzała konsumentów w błąd, informując, że celem spotkania są bezpłatne badania medyczne lub zabiegi rehabilitacyjne. W rzeczywistości chodziło o prezentację oferty handlowej i sprzedaż. Ponadto konsumenci, którzy zakupili aparaturę prezentowaną na pokazach zostali wprowadzenie w błąd, poprzez zamieszczenie na broszurze informacyjnej dołączonej do produktu informacji, że prezentowane właściwości urządzenia zostały poparte badaniami klinicznymi, podczas gdy badania takie nie miały miejsca.

UOKiK prowadził także działania przeciwko dwóm firmą działającym na również na terenie województwa wielkopolskiego. Oba przedsiębiorstwa prowadzą sprzedaż na pokazach i mają w ofercie Aplikator Pola Magnetycznego (APM), a konsumentów namawiają do zakupu zachęcając pakietami promocyjnym. Urząd podejrzewa, że wskazane spółki wprowadzają konsumentów w błąd co do możliwości zakupu tego urządzenia w ramach promocji. Ponadto wątpliwości wzbudził szeroki zakres zastosowania urządzenia APM prezentowany w rozdawanej w toku prezentacji broszurze.

Ostatnie z postępowań dotyczy również spółki działającej na terenie województwa wielkopolskiego która sprzedaje między innymi maty wibracyjne, odkurzacze piorące, zestawy naczyń czy materace rehabilitacyjne. W imieniu przedsiębiorstwa działania telemarketingowe podejmują podmioty zewnętrzne. Dzwoniący jako hasło wywoławcze po podniesieniu słuchawki telefonicznej podają „Dzwonię z firmy RELAX LUX” przy czym na rynku polskim nie istnieje przedsiębiorstwo o takiej nazwie. Telemarketerzy zapraszają na prelekcje dotyczące ochrony zdrowia pod pretekstem odebrania darmowego upominku np. kamerki samochodowej HD czy wyciskarki do owoców. W rzeczywistości jest to pokaz handlowy, podczas którego część produktów konsumenci rzekomo mogą otrzymać bezpłatnie, w ramach losowania „nagrody głównej”. Jednak aby otrzymać „nagrodę” trzeba nabyć inny produkt za kilka tysięcy złotych – najczęściej materac rehabilitacyjny. Taka praktyka może wprowadzać konsumentów w błąd. Ze skarg wynika również, że konsumenci nie otrzymują kopii wszystkich dokumentów zawierając umowę kredytu. Co więcej, sprzedawca sugeruje, że nie przysługuje im prawo do odstąpienia od umowy. Takie działania mogą stanowić nieuczciwą praktykę rynkową.

UOKiK radzi Seniorze, uważaj!

  • Jeśli idziesz na prezentację, pamiętaj, że zazwyczaj jest to pokaz handlowy, mający na celu sprzedaż.
  • Gdy otrzymasz zaproszenie na spotkanie lub bezpłatne badanie, ustal, czy będą na nim oferowane towary lub usługi.
  • Uważnie czytaj umowy, nie działaj pod presją czasu.
  • Uważaj na „promocje”, wyjątkowe oferty, gdy sprzedawca mówi ci, że musisz podjąć decyzję w tej chwili, bo okazja się nie powtórzy.
  • Postaraj się konsultować decyzje z kimś bliskim.
  • Nie udostępniaj nikomu dowodu osobistego.
  • Nie bierz pożyczki na zakup sprzętu na pokazie, nie zgadzaj się na wizytę w banku ze sprzedawcą.
  • Zastanów się, czy oferta na pewno jest atrakcyjna.
  • Pamiętaj, że na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem masz 14 dni.
  • W razie problemów szukaj pomocy u rzecznika konsumentów.

Źródło: UOKIK