Przekształcenie użytkowania z wieczystego na własność – uwaga na terminy

75 000 mieszkańcom Szczecina na mocy ustawy ze stycznia tego roku przekształcono z dotychczasowego “wieczystego prawa użytkowania” na “własność”. Z racji tego wiele samorządów uchwaliło w tym roku bonifakty przy wpłacie jednorazowej. Również w Szczecinie można skorzystać z 60% bonifikaty.

Urząd miasta musi poinformować tych, których dotyczy ta zmiana stosownym zaświadczeniem. W tym zaświadczeniu o przekształceniu prawa własności jest podana kwota, która informuje ile rocznie kosztuje takaż własność. Jeżeli chcem skorzystać z 60% procentowej bonifikaty za przekształcenie, musimy złożyć stosowny wniosek “Zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu” po złożeniu, otrzymujemy wyliczenie zawierające tą bonifikatę którą musimy wnieść na konto urzędu do końca roku. Niestety są duże opóźnienia w wyliczaniu (przypomnijmy 75.000 Szczecinian dytyczy ta “rewolucja” prawna i tą kumulacją urząd się usprawiedliwia) niestety, jak poinformowała na antenie Radio Szczecin Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta, nie ma pewności czy jak nie dostaniemy wyliczenia i nie uiścimy opłaty bonifakata nam nie przepadnie. Dlatego bezpieczniej jest obliczyć samemu tę kwotę. Kwotę z zaświadczenia o przekształceniu mnożymy x20 (to jest ilość lat podlegających opłacie) i mnożymy x0,4 (to obliczenie bonifikaty) czyli jeszcze raz działanie

kwota z zaświadczenia x 20 x 0,4 =

Ważna jest jeszcze jedna rzecz by lepiej trochę nadpłacić na tzw. górkę. Gdyż jeżeli na koncie będzie niedopłata system nie zaksięguje tej wpłaty i bonifikata przepadnie. Ewentualna nadpłata zostanie zwrócona wpłacającemu.

Jeżeli mamy wątpliwości należy skontaktować się z urzędem. Zajmuje się tym wydział zasobu i obrotu nieruchomościami infolinia 91 42 45 000 i tam zostaniemy przekierowani do odpowiedniej osoby.