Festyn twardzieli

Wczoraj po Rycerskim turnieju jaki trwa w Płoni szybko na ile to było możliwe przez wypadki drogowe dojechaliśmy do Stołczyna. Gdy jechaliśmy przez Gocław deszcz zaczął ustawać co dawało nadzieję. W końcu nie ma nic gorszego dla festynu jak niepogoda. Gdy zaczęliśmy się wspinać na “Stołczyńskiego wielbłąda” jak dwie górki określają kierowcy poczuliśmy się jakbyśmy wjeżdżali do “Mordoru”. Od połowy zniesienia droga zasnuta była jakby mgłą skutecznie ograniczającą widoczność do niespełna 1 metra. Praktycznie na zderzaku widoczność się kończyła. Wjechaliśmy w ulicę Księżnej Dąbrówki i po 100m mgła się skończyła. To niestety nie byłą mgła a wyziewy z Fosfanu. Cóż trzeba być chemicznym twardzielem by tam mieszkać. Zwłaszcza że dym z kominów leci prosto w okna nowo wybudowanych bloków wielorodzinnych. No ale nie wdychać wyziewy z kominów tu przyjechaliśmy, choć przejść koło nich obojętnie nie można.

Dotarliśmy na “Polanę rodzinną Księżnej Dąbrówki”, przy Szkole Podstawowej Nr 9 i tu kolejne zaskoczenie. Pomimo wyjątkowo niekorzystnej pogody, padającego z małymi przerwami skutecznego deszczu, na polanie była spora grupa nieprzemakalnych twardzieli. To naprawdę robiło wrażenie. Imponująca rozpiętość wieku od kilku latków po “nestorów młodości”. Festyn pod hasłem: Jesienny Stołczyn, miał pokazać potencjał miejsca, gdyż spod ręki mieszkanki i radnej osiedlowej, Małgorzaty Abelite, wyszedł projekt do SBO – Rodzinna Polana Księżnej Dąbrówki i Portowy Fotopunkt Grobla. Z projektem można zapoznać się TUTAJ. Impreza miała na celu zachęcić jak największą rzeszę mieszkańców do oddania swojego głosu na ten projekt w zbliżającym się głosowaniu.

Imprezę, własnymi siłami i ze wsparciem jedynie sponsorów i partnerów, zorganizowały stołczyńskie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Stołczyn po Sądziedzku, Klub Aktywnego Seniora, Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM, wraz z Inicjatywą Żelechowa, firmą Rentumi, Stowarzyszeniami: Skolwin i My, Feniks, Klub Kolekcjonersko-Strzelecki M16, Nasze Golęcino, Progressum i wieloma innymi zaangażowanymi organizacjami.

W programie festynu zaplanowano: występy Zespołu Ludowego Gardnianki, występy taneczne, warsztaty rodzinne: Ekorecykling, Jesienne kompozycje kwiatowe z dyni, Warsztaty malarskie, pokaz iluzjonistyczny, pokazy teatru ognia, mecz siatkówki: Rada Osiedla vs „Młodzi”. Deszczowa jesień przeszkodziła w realizacji jego część, ale braki programowe znakomicie uzupełniły poczęstunki: grochówka, bigos, leczo, ciasta i kawa oraz herbata, jak również dobre nastroje organizatorów, wystawa i prezentacja MK16 pojawiła się też Policja ze swoim najnowszym w “Nadodrzańskiej stajni” radiowozem 😉

Ciepło, serdeczność i otwartość mieszkańców potwierdziła niedawno opublikowane wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzone przez jeden z portali nieruchomości.

Tak trzymać i nie poddawać się no pomimo naszego kompletnego braku zaufania, do oszustów zajmujących się SBO w urzędzie, życzymy wygranej.