15 października jest w Stanach Zjednoczonych oficjalnie obchodzony, jako Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych (Pregnancy and Infant Loss Remembrance Day) już od 1988 roku. Natomiast w Polsce po raz 15 obchodzimy tego dnia Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego.
Wczoraj w Policach i Szczecinie odbyła się pierwsza stacja pogrzebu dzieci utraconych zgodnie z wytycznymi dotyczącymi pochówku z kremacją.
„Obrzędy pogrzebowe z ostatnim pożegnaniem włącznie, z udziałem rodziny i wspólnoty parafialnej, zasadniczo należy odprawić przed kremacją ciała, zgodnie z podanymi w rytuale formami”
W ramach obchodów tego dnia w naszej diecezji program przewiduje 12.10. 2019 (sobota)
12.10. 2019 (sobota)
14:00 – Pogrzeb Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej w Grobowcu Dzieci Utraconych.
15:00 – 17:15 – Możliwość odwiedzenia Poradni Donum Vitae (al. Wojska Polskiego 96/3), rozmowy i włączenia się w przygotowania do Mszy Świętej.
17:30 – Różaniec w parafii św. Rodziny na ul. Królowej Korony Polskiej 28.
18:00 – Msza Święta w intencji Rodziców Dzieci Utraconych w parafii św. Rodziny na ul. Królowej Korony Polskiej 28.
19:15 – Spotkanie dla Rodziców po Stracie w siedzibie Poradni Donum Vitae al. Wojska Polskiego 96/3.
Stargard
13.10. 2019 (niedziela)
15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego przy Pomniku Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym przy ul. Kościuszki.
19:00 – Msza Święta w intencji Rodziców Dzieci Utraconych w kościele św. Jana
20:00 – Modlitwa Różańcowa i Procesja Światła w kościele św. Jana
15.10.2019 (wtorek)Police
15:00 – Pogrzeb Dzieci Utraconych na cmentarzu w Policach przy Grobowcu Dzieci UtraconychBarlinek
15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego przy Pomniku Dzieci Utraconych na cmentarzu w Barlinku ul. Gorzowska. Po Koronce odmówiony zostanie Różaniec alejkami cmentarza.Szczecin
16:00 – Różaniec przy Pomniku Dzieci Utraconych na Cmentarzu Centralnym przy ul. Ku Słońcu (kwatera 80F – wejście od strony ul. Witkiewicza).
Po co o tym piszecie? Kogo to obchodzi? taki komentarz pojawił się po publikacji artykułu o pogrzebie dzieci nienarodzonych. Otóż piszemy bo to jest narastający problem społeczny. ze statystyk wynika, że problem utraty dotyka co piątego dziecka.
Wg danych MZ z 2015 roku problem ten rocznie dotyka w Polsce przeszło 40 000 rodzin. ( W 2015 r. liczba ta wyniosła dokładnie z 41 946! Narodzin żywych zanotowano wówczas 401 982. *) – sprawozdanie Rady Ministrów z wykonywania oraz o skutkach stosowania w 2015 r. ustawy z dnia 7 stycznia, 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, Warszawa 2017
Nie tak dawno przez media przeszedł cykl publikacji, “na pewno znasz kogoś kto stracił dziecko”. I dla tego właśnie publikujemy takie wiadomości.
Doświadczenie utraty dziecka nie stanowi przedmiotu badań jedynie lekarzy medycyny. Problemem tym zajmują się również psychologowie, skupiając się na całkiem innych aspektach tej trudnej sytuacji i badają jej skutki psychologiczne u matki oraz członków rodziny. Opieka wykwalifikowanego terapeuty jest niezwykle ważna zarówno na samym początku, w pierwszych dniach po stracie, ale także w dalszym okresie żałoby, a następnie podczas decyzji o ponownej próbie powiększenia rodziny. Szacuje się, że około 20% par, które doświadczyło straty dziecka w czasie ciąży, korzysta z opieki psychologicznej, ale aż ok. 60% związków rozpada się po tak bolesnym doświadczeniu.
Utrata nienarodzonego dziecka silnie odbija się na psychice kobiety, co często prowadzi do zaburzeń afektywnych, problemów z więzią emocjonalną z kolejnym dzieckiem, poczucia winy, chorób psychosomatycznych, a nawet nałogów. Na najczęstsze psychiatryczne następstwa utraty ciąży w wyniku poronienia wskazuje się depresję (22 – 55%) oraz ataki lęków i paniki (22 – 41%).
Wszyscy święci balują w niebie
cieszą się i radują, witają Ciebie
nasze maleństwo w gronie świętych u siebie
Pojawiłeś się nieoczekiwanie
i trzeba to przyznać, wywołałeś niezłe zamieszanie
Pokochaliśmy Cię, rodzeństwo twoje na wieść o twym pojawieniu
z radością cię powitało, i imię wybierać i myśleć o twym gniazdowaniu,
przygotować dla ciebie najlepszy z mieszkania kątków
z radości od razu przystąpili do planowania remontów
Wizyta u lekarza świat zatrzymała wiadomością
potknął się, zderzył z rzeczywistością
nie miałeś szansy poznać go po narodzeniu
gdyż twe serduszko stanęło w milczeniu
Za wcześnie, bez uprzedzenia
tak nie znane są dni naszego istnienia
i choć wiele smutku i bólu
serca nasze wypełnia
Cieszymy się z Niebem
Grono świętych właśnie się powiększyło
Wiemy, że będziesz już niebawem
opiekować się nami i tak jak tobie do Nieba się spieszyło
Tak Anioły do nas posyłaj
by smutek w radość przemieniły
Mamy twej rany i serce otuliły
Rodzeństwa twego sercom ukojenie
całej przygnębionej rodzinie
niech niosą pocieszenie.
Nie mówimy żegnaj a do zobaczenia
kiedyś u kresu naszego ziemskiego istnienia
Wyjdź po nas i zaprowadź do bram zbawienia
Tata
Jeśli doświadczyłeś śmierci dziecka, przeżywasz żałobę, masz coraz więcej pytań i coraz mniej odpowiedzi, to właśnie dla Ciebie uruchomiliśmy telefon zaufania, pod którym możesz uzyskać wsparcie w tych najtrudniejszych momentach – możemy wyczytyć na stronie fundacji Donum Vitae działającej przy PUM w Szczecinie.
Dyżury odbywają się pod dwoma numerami telefonu:
W poniedziałki i środy w godzinach od 20 do 22 pod numerem telefonu 504 646 015 – duszpasterz rodziców po stracie.
W czwartki w godzinach od 9 do 11 pod numerem telefonu 503 395 222 – terapeutka, mama po stracie.
Jeśli jest taka potrzeba, możesz dzwonić w tych godzinach, aby umówić się na dłuższą rozmowę, bądź spotkanie. Osobą dyżurującą jest Ksiądz, mający doświadczenie w duszpasterstwie osób z doświadczeniem śmierci dziecka i zaangażowany w działania Fundacji Donu Vitae oraz terapeutka, mama po stracie.
UWAGA!!! W sprawach pilnych (np. zagadnienia formalne dotyczące prawa do pogrzebu, wskazówki dotyczące organizacji pogrzebu), prosimy kontaktować się pod numerem 504 646 015 w dowolnych godzinach. Jeśli nie będziemy mogli odebrać w tym momencie – spróbujemy oddzwonić.
Spotykania odbywają się o godzinie 19:00 w siedzibie Poradni Donum Vitae al. Wojska Polskiego 96/3 w Szczecinie.
Spotkanie poprzedzone jest Mszą Świętą o godzinie 18:00 w intencjach rodziców w parafii p. w. Św. Rodziny ul. Królowej Korony Polskiej 28.