22 listopada 2024

W tym roku na Festynie rodzinnym 15 czerwca ks. proboszcz Artur Rasmus przygotował dla mieszkańców a zwłaszcza uczniów nieistniejącej już Szkoły Podstawowej nr 17. Na placu przykościelnym zawisną banery na których znalazło się 69 archiwalnych zdjęć zebranych przez ks. Artura tworzy. Wielkie dzieło “Pionierzy Skolwina” w którym zebrane są życiorysy i wspomnienia pierwszych powojennych osadników na Skolwinie.

Przyczynkiem do tego zapewne jest 45 rocznica zamknięcia szkoły, która działała przy ul. Inwalidzkiej 104 (później Kamienna 28)
Był to stary, przedwojenny budynek, który podwyższono o jedną kondygnację w 1921 r. Do 1945 r. obiekt służył jako szkoła ludowa. Budynek otwarto po wojnie 1 X 1946 r. jako Szkoła Podstawowa nr 17. W 1960 r. Rada Pedagogiczna nadała szkole nr 17 imię Jana Kochanowskiego, co zostało zatwierdzone przez Inspektorat Oświaty w Szczecinie. Od lat 60-tych XX w. szkoła była wspierana przez Szczecińskie Zakłady Celulozowo-Papiernicze. Był to tak zwany Komitet Opiekuńczy. W 1963 r. w budynku szkolnym uczyło się 556 uczniów (w 15 oddziałach) w siedmiu izbach lekcyjnych. Od tego czasu podjęte zostały starania o nowym i nowoczesnym budynku dla górnego Skolwina. Przypomnieć należy iż od września 1957 r. przy ul. Stołczyńskiej 29 funkcjonowała SP 44 dla dolnego Skolwina. Prace budowlane przy ul. Kamiennej 28 rozpoczęto 1 X 1963 r. W prace żywo zaangażowani byli mieszkańcy Skolwina. Pomagało też wojsko. Szkoła przy ul. Inwalidzkiej służyła przez ponad 18 lat. Pierwszym z terminów otwarcia nowego budynku był: grudzień 1964 r. Kompletowano wyposażenie szkoły, wiele urządzeń przeniesiono ze szkoły starej. Zrealizowany termin otwarcia to 12 II 1965 r. Przecięcia wstęgi dokonał zastępca przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Eugeniusz Gałka. (Nożyce do przecięcia wstęgi podawała na tacy uczennica kl. VII b – Grażyna Waszczuk zob. fot. 439). Wśród gości obecni byli zastępca inspektora szkolnego – Stanisław Redlarski i podinspektor – Franciszek Bereżnicki. Patronat nad nowym obiektem potwierdziła dyrekcja i załoga papierni w Skolwinie.

Rok Szkolny 1973/1974 był ostatnim rokiem dla SP 17. Decyzją Kuratorium Okręgu Szkolnego w Szczecinie dnia 31 VII 1974 r. w budynku przy ul Kamiennej 28 powołano do istnienia Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy (od 1994 r. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy), wraz ze Szkołą Podstawową Specjalną i Zasadniczą Szkołę Odzieżową (obecnie Gimnazjum nr 53 i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 14). Jednym z powodów zamknięcia SP 17 była zmniejszająca się liczba uczniów.

Zapraszamy wszystkich na rodzinne spotkanie już 15 czerwca, może to być również doskonała okazja do wspomnień. Można przyjść ze swoimi albumami ze zdjęciami Skolwina z tamtych lat, takie spotkania to najlepsze lekcje historii dla młodszych ale i okazja do poznania historii przez nowo przybyłych mieszkańców Skolwina.