21 listopada 2024

SKM Skolwin - widok od przejazdu

Zaintrygowało mieszkańców co dzieje się przy stacji Skolwin, jak i to czemu remontowane przejazdy nie są robione “na gotowo” tylko etapami. Jak zaplanowane objazdy mają się do trwających inwestycji i stanu dróg na Skolwinie. Czy ktoś to wziął w ogóle pod uwagę? 

Skoro o SKM mowa to może po kolei 😉 Na początek przejazdy. 

Dlaczego przejazdy nie są robione kompleksowo? Otóż musi zostać zachowany ruch kolejowy do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne SA. Dlatego przejazdy robione są na jednym torze. Dopiero po uruchomieniu już wyremontowanego toru i zamknięciu drugiego zostaną wykonane prace kompleksowe. W komentarzach na naszym profilu społecznościowym pojawiły się pomysły: “przecież można było przełożyć przed przejazdem ruch na drugi tor i zrobić przejazd na gotowo”. No niestety jest wiele czynników, które to uniemożliwiają. Od błahych jak brak sprawnej trakcji elektrycznej na remontowanym torze (nowa jeszcze nie jest kompleksowo wykonana), po przepisy i zapisy w umowie, które to uniemożliwiają.

Czeka nas odcięcie od Szczecina

Takie rozwiązanie z jakim mamy do czynienia, mimo wszystko jest chyba lepsze od tego na wjeździe do papierni, gdzie właśnie czekają na zakończenie prac torowych by ułożyć przejazd kompleksowo. W efekcie już pół roku jeździ się po prowizorce i końca jeszcze nie widać. Niestety będziemy się męczyć z tymi przejazdami, a to jeszcze nie koniec robót i przejazdów do wykonania. Bo przypomnę jeszcze o pracach, które czekają nas na kolejnych przejazdach w tym najbardziej uciążliwy w ciągu ulic Stołczyńska/Nad Odrą. To ten koło Teleyardu. Tam prace wiążą się z odcięciem komunikacyjnym od Szczecina.

Niestety Miasto, pomimo wielu obietnic, do dziś dnia nie zabezpieczyło mieszkańców przed taką sytuacją. Do dziś dnia nie wyremontowano zdewastowanej ulicy Ornej, jak i nie zbudowano połączenia drogowego przez Inwalidzką do Kościelnej w Przęsocinie. W pierwszym wypadku mamy przykład ewidentnego oszukiwania i kłamstw (Miasto twierdzi, że Orną wyremontowali!). W drugim mamy sytuację analogiczną jak z obwodnicą Polic, gdzie jest spór kompetencyjny i wzajemne oskarżanie się za ten stan rzeczy między władzami Polic i Szczecina (oczywiście tylko oficjalnie).

Reasumując w przypadku prac na tym przejeździe komunikacyjnie jak i pod względem bezpieczeństwa zostaniemy odcięci od Szczecina i cały ruch ze Skolwina będzie się odbywał przez Police, również służby interwencyjne jak: Straż, Policja i Pogotowie tylko od strony Polic będą mogły dotrzeć do Skolwina. 

Przystanki SKM 

Skolwin Północny – miejska część jest już wykonana. Prace w części kolejowej mają rozpocząć się w tym kwartale. Jak będzie wyglądał nowy przystanek? Otóż ma on obsłużyć mieszkańców pogranicza, czyli Północnej części Skolwina i południowo wschodniej części Mścięcina, gdyż całkowicie zlikwidowano dawny przystanek kolejowy Mścięcino. Od strony Skolwina, od przejazdu kolejowego Artyleryjska/Orłowska w kierunku Mścięcina wzdłuż torów zostaną ułożone chodniki łączące perony z ulicą. Zaprojektowano nowy przystanek kolejowy z dwoma peronami jednokrawędziowymi o długości 130m każdy. Dojścia do peronów przewidziano od strony ulicy Artyleryjskiej, około 150 metrów. Na peronach staną wiaty typu miejskiego 8 przęsłowe. Na peronach należy ustawić ławki, kosze oraz oznakowanie zgodne z wytycznymi PKP PLK. Kończyć się będą prawie na wiadukcie nad Przęsocińską Strugą. Gmina Police ma wykonać ze swojej strony dojście (chodniki) od strony Mścięcina.  

Przystanek Skolwin – to są właśnie rozpoczęte prace, które zaintrygowały mieszkańców. Właśnie rozpoczęła się wycinka drzew i oczyszczanie terenu na dawnych ogródkach przy stacji. Jak ostatecznie będzie to wyglądało ciężko powiedzieć. Miasto Szczecin odmawia informacji i nie odpowiada na maile. Projekt zakładał przesunięcie przystanku autobusowego w kierunku Stołczyna i zlokalizowanie go przy budynku stacji zaraz za budynkiem Stołczyńska 105. 

Zakres prac w konkursie ofert miasto określiło następująco: rozbiórkę istniejących obiektów budowlanych, przebudowę i budowę chodników w ul. Stołczyńskiej, budowę jezdni manewrowej wraz z miejscami postojowymi, budowę zjazdu z ul. Stołczyńskiej, przebudowę i budowę sieci elektroenergetycznej oświetlenia nn-0,4kV, przebudowę sieci elektroenergetycznej kablowej nn-0,4kV wraz z budową przyłączy, przebudowę sieci elektroenergetycznej kablowej SN-15kV, przebudowę sieci napowietrznej elektroenergetycznej nn-0,4kV wraz z budowa przyłącza, budowę kanalizacji kablowej elektroenergetycznej nn, zabezpieczenie istniejących sieci elektroenergetycznych rurami osłonowymi, zabezpieczenie sieci gazowej rurą osłonową, budowę kanalizacji telekomunikacyjnej wraz z zabezpieczeniem istniejącej infrastruktury rurami osłonowymi, budowę monitoringu wizyjnego, budowę elementów małej architektury (takich jak: stojaki rowerowe, kosze na odpadki, podpieraczki, pylon informacyjny, tablice SIP, wiaty przystankowe, budowa ogrodzenia wys. 1,80 m), wycinkę drzew i krzewów, gospodarkę drzewostanem oraz wykonaniu przestrzennego układu zieleni. Na działce 28/4 przewiduje się wykonanie parkingu Park&Ride o pow. 0,14ha na 59 miejsc oraz parkingu rowerowego Bike&Ride. 

Są niezgodności z projektem

Jednak pojawił się problem w postaci likwidacji kładki na peron. Została rozebrana i nie powstanie nowa. A miała zapewniać dodatkowy ciąg komunikacyjny nad torami. Zatem skoro kładki nie będzie to przesunięcie przystanku w kierunku Celulozowej jest w tym momencie kompletnie bez sensu. Tak jak i robienie dojść do niej.  

Logiczniejszym byłoby przesunięcie przystanku sprzed budynku dawnej stacji Skolwin za skrzyżowanie. Skoro dojście do przystanku ma się odbywać tylko przez przejazd kolejowy, to naturalnym jest kierunek, od przejazdu w stronę Skolwina dla tych co z tamtej części Skolwina będą docierać do przystanku a nie cofanie się do przystanku. Czy przeanalizowano zmiany w zakładanym projekcie? Czy powstanie logiczny ciąg komunikacyjny? Czy będzie to kolejny bubel szczeciński? Czas pokaże. Liczymy na to, że w końcu w magistracie zacznie ktoś myśleć racjonalnie i logicznie a nie robić buble jak to było z miejską częścią przystanku Skolwin Północny, gdzie po zbudowaniu infrastruktury przystanku tonęła ona w wodzie po każdym deszczu.  

Pewne w przypadku miejskiej części przystanku SKM Skolwin jest to, że za “wykonanie infrastruktury Przystanku Szczecin Skolwin, rozbudowa ulicy Stołczyńskiej w Szczecinie” odpowiada firma ELBUD Szczecin Sp. z o.o , która za 3 470 265.36 bez VAT ma zbudować całość w 360 dni. Umowę na prace podpisano 18 października 2022 r. Miasto zakładało wydatek PLN: 2 232 818.51 PLN 

Infrastruktura kolejowa 

W ramach inwestycji przewiduje się wykonanie przebudowy istniejącego peronu wyspowego o dwóch krawędziach długości 130m. Zadaszenie peronu wykonane zostanie za pomocą wiaty peronowej o długości 50m. Dojście zapewnione zostanie poprzez ciąg pieszy pomiędzy torami do przejazdu kolejowego na drodze dojazdowej do papierni. Wejście w obszar przejazdu zabezpieczone będzie rogatką.  

Pojawiły się już nowe urządzenia sterujące rogatkami (szlabanami) w tym rogatka, która będzie na dojściu do peronu. Są również kamery monitoringu na przejeździe i system wywoływania na słupie sygnalizacji (podobnie jak na przejeździe przy Teleyardzie) dzięki czemu w razie jakiegoś zdarzenia, nie mając telefonu ze sobą będzie można poinformować służby o zdarzeniu na torach.