21 listopada 2024

Grupa Azoty Polyolefins Police

Zbiegły się korespondencje naszych czytelników, dotyczące słyszanego szczególnie wieczorem i nocą hałasu, przez który trudno zasnąć. Problemy mają zarówno dzieci jak i dorośli. Co ciekawe ze Skolwina sygnały zbiegły się z zapytaniami z Polic czy również u nas słychać i czy to nie od nas te hałasy? 

Musieliśmy zmartwić mieszkańców Polic to nie od nas. Bo choć Apis ma problem z dyscypliną dotyczącą przestrzegania przepisów w porze nocnej, to jednak odczuwają go głównie mieszkańcy Stołczyńskiej. Ten hałas, który stał się już utrapieniem niektórych, generowany jest przez uruchamiającą się fabrykę w Policach.  

  • Definicja hałas – są to wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, uciążliwe, dokuczliwe lub szkodliwe drgania ośrodka sprężystego, oddziaływujące za pośrednictwem powietrza na narząd słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka, hałas – oznacza każdy dźwięk, który może doprowadzić do utraty słuchu albo może być szkodliwy dla zdrowia lub zwiększać ryzyko wypadku przy pracy.
  • Hałasem przyjęto nazywać wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, uciążliwe, dokuczliwe lub szkodliwe drgania ośrodka sprężystego, oddziaływujące za pośrednictwem powietrza na narząd słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka.

Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, odczucia, jakie doznaje człowiek poddany działaniu hałasu, zależne są między innymi od: poziomu ciśnienia akustycznego, czasu działania hałasu, fizycznych cech (częstotliwości), warunków zdrowotnych (typu budowy ciała, ogólnego stanu zdrowia i przebytych chorób), postawy osoby narażonej na hałas. Klasyfikacja hałasu pod względem jego szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka przedstawia się następująco:

  • hałas o natężeniu poniżej 35 decybeli – brak znacznego szkodliwego działania na zdrowie człowieka, jednak może być denerwujący i utrudniać skupienie uwagi;
  • hałas o natężeniu od 35 decybeli do 70 decybeli – działają negatywnie na ośrodkowy układ nerwowy, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia wydajności organizmu czy uczucia zmęczenia.

Jak widzimy jest tu dużo zmiennych, które zakład musi wziąć pod uwagę przed uruchomieniem produkcji.

Otrzymaliśmy dwa dokumenty, w których Grupa Azoty Polyolefins S.A. informuje, że w związku z trwającymi pracami rozruchowymi instalacji, w ciągu kolejnych tygodni, mieszkańcy Polic i co pokazuje życie, również okolic, mogą odczuwać zwiększony poziom hałasu. W dalszej treści rzecznik prasowy GA Polyolefins, pani Kinga Wełyczko zapewnia, że  

po zakończeniu testów i rozpoczęciu normalnej eksploatacji Zakładu planowanej w czwartym kwartale 2023 r. poziom hałasu będzie zgodny z warunkami określonymi w prawomocnym pozwoleniu zintegrowanym. 

To są dobre i złe wieści w jednym. Pierwsza, że nadmierne hałasy mają ustać, druga, że jeszcze potrwają i to być może do końca roku. Drugi dokument do jakiego dotarliśmy to odpowiedź jaką do Burmistrza Polic skierował Prezes Zarządu pan Andrzej Niewiński wraz z zastępcą Pawłem Bakunem. Informują oni, że 

 “instalacje Polyolefins nie zostały jeszcze oddane do użytkowania i wciąż trwa etap rozruchu i testów technologii. Trwają uruchamiania poszczególnych obiektów produkcyjnych, co może powodować pewną uciążliwość dla otoczenia.”  

W obu pismach treść jest spójna co do dalszej treści: 

Z analizy wyników obliczeń akustycznych przeprowadzonych na potrzeby wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego wynika, że eksploatacja instalacji Grupy Azoty Polyolefins S.A. przy założonych parametrach źródeł hałasu nie spowoduje przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.

Obliczone wartości równoważnego poziomu dźwięku na terenach podlegających ochronie akustycznej są niższe od wartości dopuszczalnych. Można stwierdzić, że eksploatacja analizowanych instalacji nie będzie powodować ponadnormatywnego oddziaływania akustycznego. Jednocześnie informujemy, że Grupa Azoty Polyolefins S.A. dokłada wszelkich starań, aby uciążliwość Zakładu w trakcie jego uruchamiania (rozruchu) ograniczyć do minimum.  

Co do tej treści można mieć jednak sporo wątpliwości, czytając skargi mieszkańców Polic i Skolwina, na nadmierny hałas z GA Polyolefins. Jednak mamy nadzieję, że zapewnienia o dokładaniu wszelkich starań do zminimalizowania uciążliwości zostaną zintensyfikowane i hałas nie będzie już na tyle uciążliwy by zakłócać nocny wypoczynek mieszkańców. O wszelkich niedogodnościach spółka ma informować za pośrednictwem mediów oraz na stronie Spółki https://polyolefins.grupaazoty.com  Liczymy również na to, że takie informacje będą przychodzić ze spółki przed zdarzeniami a nie dopiero po tym jak się media upomną.