22 listopada 2024

W odpowiedzi na informacje zawarte w artykule

jak i sygnały naszych czytelników zaniepokojonych tym co się tam na terenie “zepołu papierni” wyprawia otrzymaliśmy odpowiedzi od Wojewódzkiego i Miejskiego Konserwatora Zabytków . Wojewódzki konserwator oznajmił, że to teren działania Miejskiego Konserwatora Zabytków (MKZ) .

MKZ przedstawił swoje stanowisko:

W zespole dawnej fabryki papieru przy ul. Stołczyńskiej ochronie konserwatorskiej z tytułu wpisu do rejestru zabytków podlegają następujące elementy:

– dawny budynek fabryczny, tzw. „blok A” (dz. 6/23, obr. 3052);

– dawny budynek straży pożarnej zakładu (dz. 6/43, obr. 3052);.

– dawny budynek fabryczny, tzw. blok C” przy ul. Stołczyńskiej 90 (działka 6/15, obr. 3052)

Pozostałe historyczne obiekty wchodzące w skład zespołu są ujęte w gminnej ewidencji zabytków jako zespół fabryki papieru przy ul. Stołczyńskiej 100. Ponadto teren dawnej fabryki podlega ochronie konserwatorskiej na mocy ustaleń obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.  

Jedynie odnośnie budynków wpisanych do rejestru zabytków Miejski Konserwator sprawuje pełny nadzór konserwatorski, w tym wydaje pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych, prac konserwatorskich, restauratorskich i inne działania przy zabytku oraz prowadzi kontrole, wydaje decyzje nakazowe, w tym dotyczące przywrócenia stanu poprzedniego, nakazujące przeprowadzenie prac zabezpieczających w razie zagrożenia.  W stosunku do obiektów niewpisany do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków rola konserwatora ogranicza się do uzgadniania inwestycji wymagających uzyskania pozwolenie na budowę, na wniosek właściwego organu administracji budowlanej. Jednocześnie informuję, że Miejski Konserwator Zabytków nie uzgodnił docieplenia elewacji wskazanego w artykule budynku przy ul. Stołczyńskiej 94. Z wiedzy jaką udało mi się pozyskać w Wydziale Urbanistyki i Administracji Budowlanej nie wydano pozwolenia oraz nie przyjęto zgłoszenia takich robót budowlanych w przedmiotowym budynku. Organem właściwym do sprawdzenia zgodności wykonanych robót budowlanych z przepisami prawa, w tym z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. W związku z tym to do tego organu należy zwrócić się z wnioskiem o zbadanie zgodności przeprowadzonych robót bo wlanych z przepisami prawa.

Ponadto wyjaśniam, że ze względu na wskazane w artykule wątpliwości dotyczące stanu zachowania zabytkowego zespołu dawnej fabryki papieru, w części dotyczącej budynków wpisanych do rejestru, na przyszły rok zostanie zaplanowana kontrola przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.