To spółka realizująca największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty. Jego wartość to około 1,5 mld euro.
Polimery Police bo o nich mowa to instalacja do produkcji ponad 400 tys. ton polipropylenu oraz około 17 tys. ton wodoru rocznie. Będą one sprzedawane do zakładów chemicznych w Policach i używane do produkcji amoniaku.
Ponadto w zakresie projektu znalazła się budowa gazoportu zdolnego przyjąć do 500 tys. ton propanu rocznie. Terminal powstaje w sąsiedztwie istniejącego Terminala Morskiego Portu Police, w skład którego wchodzą również Terminal Mijanka do przeładunku Amoniaku i Kwasu Siarkowego oraz Terminal Barkowy. Port Police zaczęto budować w 1967 roku. Wraz z nowym portem budowana jest również cała infrastruktura logistyczna oraz instalacje pomocnicze.
Cała inwestycja ma zostać uruchomiona do końca 2022 roku.
Dzisiaj na terenie nowo powstającego kombinatu gościł Prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w inauguracji kolejnego etapu inwestycji „Polimery Police” podkreślał, że to ogromna inwestycja, na światowym poziomie nowoczesności.
– W przypadku tej wielkiej inwestycji zrealizowano założenie i stworzono mechanizm pozwalający zrealizować inwestycje za 7 mld zł – mówił Prezydent, dodając, że to dwa razy tyle, ile kosztowało wybudowanie gazoportu w Świnoujściu. – To inwestycja o ogromnym zakresie. To budowa terminalu, miejsc składowania, najnowocześniejszych instalacji chemicznych – tego wszystkiego, co nada zakładom polickim zupełnie nowe znaczenie – podkreślił prezydent
Grupa Azoty to polski koncern chemiczny (33 proc. akcji posiada Skarb Państwa), a wchodząca w jego skład Grupa Azoty Police to lider w segmencie nawozów sztucznych.
Polimery Police to jeden z największych projektów inwestycyjnych w branży chemicznej w Europie Centralnej. Dzięki budowie fabryki w Policach, Polska stanie się jednym z czołowych producentów tworzyw sztucznych w Europie, a nowy terminal paliw płynnych podniesie niezależności energetyczno-surowcową kraju.
W spotkaniu udział wzięli po za gospodarzami z prezesem Wardackim na czele i zarządem spółki wzięli udział przedstawiciele Hyundaya oraz premier Sasin i wiceminister Horała, którzy rano wzięli udział w konferencji towarzyszącej powrotowi połączeń lotniczych w kraju. Przylecieli na pokładzie samolotu LOTu który rano wylądował w Goleniowie. Tam również na krótkim briefingu zapowiedziano pomoc dla lotniska i rozbudowę portu lotniczego i jego ścisłą współpracę z Centralnym Portem Komunikacyjnym.
*foto Anna Tarocińska - dziękujemy bardzo