22 listopada 2024

W ostatnim czasie w rozmach z mieszkańcami ale i  mejlowo mieliśmy zapytania o przejazdy. Nie na wszystkie pytania znaliśmy odpowiedzi więc dopytaliśmy u źródła. Rozmawialiśmy z panem Zbigniewem Wolnym z Zespółu Prasowego Wydziału Komunikacji i Promocji w Regionach BiuroKomunikacji i Promocji w Centrali PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Rozmowę uzupełniliśmy o projekty przystanków SKM na Skolwinie. O ile przy Artyleryjskiej będzie zbudowany od nowa przystanek wzdłuż ulicy Nad Koleją.( Nie przewiduje się zmian przystanków autobusowych, pojawi się na górniczej parking rowerowy.)  O tyle przy starej stacji Skolwin przesunięty zostanie przystanek autobusowy w kierunku Gocławia. Nowa lokalizacja będzie przed Apteką, Zostaną poprawione chodniki. Przed przejazdem (patrząc na papiernię to po lewej stronie drogi dojazdowej) zbudowany zostanie parking samochodowy i rowerowy. Tak więc przechodzimy do rozmowy:

skolwin.info: czy będzie montowany monitoring na kolejnych przejazdach? Szczególnie dopytują mieszkańcy w okolicy przejazdów na ulicach Stolarska i Artyleryjska czyli przejazdy na których doszło już do wypadków śmiertelnych. Dobrze byłoby na wszystkich przejazdach w Skolwinie zamontować kamery. Póki co tylko dwa są w nie zaopatrzone

Zbigniew Wolny: W ramach realizacji projektu „Budowa Szybkiej Kolei Miejskiej”przejazdy kolejowo – drogowe zostaną wyposażone w monitoring.

skolwin.info: 20 grudnia zostały usypane kopce z drezyn na przejazdach. Wnioskujemy że chodziło o rozsypanie mieszanki piachu z solą na przejeździe. Ale piach został wysypany na ziemię i kompletnie niezabezpieczony. Jeszcze przed sylwestrem rozpłynęła się sól z piachu wypłukana przez deszcz i wylizana przez sarny. Teraz to kuwety dla zwierząt. W jaki sposób sypać ten piach jak nawet łopaty nie ma, a odchodów zwierzęcych to jakoś nikt nie chciałby mieć. Po za tym przy ujemnych temperaturach zamarzniętego piachu też nikt nie weźmie. Czy naprawdę nie PKP PLK nie posiada skrzyń na piach? Przecież to najzwyklejsze marnotrawstwo.

Zbigniew Wolny: Cóż przepraszamy za niedbalstwo pracowników. Oczywiście przejazdy kolejowo – drogowe zostaną uporządkowane. W najbliższym czasie zostaną ustawione stosowne pojemniki na piasek.


W ramach inwestycji przewiduje się wykonanie przebudowy istniejącego peronu wyspowego o dwóch krawędziach długości 130m. Zadaszenie peronu wykonane zostanie za pomocą wiaty peronowej o długości 50m. Dojście do peronu od strony ulicy Stołczyńskiej oraz od strony Papierni zapewnione będzie poprzez istniejącą kładkę. Dojście dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych zapewnione zostanie poprzez ciąg pieszy pomiędzy torami do przejazdu kolejowego na drodze dojazdowej do papierni. Wejście w obszar przejazdu zabezpieczone będzie rogatką. Na peronach należy ustawić ławki, kosze oraz oznakowanie zgodne z wytycznymi PKP PLK.
Infrastruktura węzła przesiadkowego
Przewiduje się wykonanie nowej nawierzchni na chodnikach w rejonie przystanków autobusowych oraz ciągu pieszego zapewniającego dojście do kładki nad torami. Na działce 28/4 przewiduje się wykonanie parkingu Park&Ride o pow. 0,14ha na 59 miejsc oraz parkingu rowerowego Bike&Ride.

skolwin.info: planowana SKM i obawy o kolizje rozkładowe spowodowane przez pociągi towarowe. A dokładniej mówiąc przez przestarzałe zwrotnice na linii. Niejednokrotnie nawet 20 min skład potrafi blokować przejazd bo dorabiający na emeryturze manewrowy musi dreptać 100m aby wajchę przełożyć. Czy będą automatyzowane rozjazdy? Kiedy zostaną naprawione perony na trasie do Polic i wybudowany przystanek Artyleryjska?

Zbigniew Wolny:  Modernizacja linii kolejowej nr 406 zapewni sprawne przejazdy pociągów w ramach SKM, które będą traktowane priorytetowo. Zapewnią to m.in. nowe systemy sterowania rozjazdami. Rozkład jazdy pociągów towarowych nie będzie utrudniał ruchu pociągów SKM. Manewrowi nie są pracownikami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Są to pracownicy przewoźnika lub właściciela bocznicy. W ramach modernizacji linii nr 406 zostaną zmodernizowane także perony.

skolwin.info: Czy w związku ze wzmagającym się ruchem kolejowym planowane jest postawienie Ekranów tam gdzie linia biegnie w niedalekiej odległości od bloków?

Zbigniew Wolny: 
Ewentualne potrzeby dot. budowy ekranów dźwiękochłonnych zostaną określone w opracowywanej dokumentacji projektowej.

Trochę historii. Ta jedna z najpiękniejszych widokowych tras górskich w Polsce została uruchomiona 15 marca 1898 roku i funkcjonowała do 1 października 2002

Będzie drugi tor

Jak wynika z dokumentacji, w ramach inwestycji przewiduje się modernizację linii kolejowej nr 406, polegającą na przebudowie układów torowych na odcinku od Szczecina Głównego do stacji Police. W planach założono także budowę drugiego toru na odcinku od stacji Szczecin Główny do stacji Szczecin Turzyn (km 0,7 do ok. 1,310 km oraz 1,880 km do 3,470 km) z wyłączeniem odcinka od km 5,350 do km 6,300 (węzeł Łękno). 

PKP PLK planuje zmodernizować na linii 406 wszystkie obiekty inżynieryjne do miejscowości Police. Jak informują kolejarze, w kwestii przejazdów kolejowych modernizacja będzie sprowadzała się głównie do wymiany istniejącej nawierzchni drogowej oraz poprawy podtorza i odwodnienia, aby zwiększyć komfort jazdy pojazdów drogowych oraz zapewnić stabilny dobry stan nawierzchni kolejowej.

Inwestycja zakłada również poprawę obsługi pasażerów poprzez modernizację, przebudowę oraz budowę nowych przystanków. Wszystkie one zostaną dostosowane do obsługi osób o ograniczonej mobilności. PKP PLK zapowiadają również, że perony zostaną dostosowane do taboru planowanego do zakupu przez zarząd województwa zachodniopomorskiego do obsługi sieci SKM. Ich wysokość wynosić będzie 760 mm ponad główką szyny.

Typ sieci trakcyjnej i powrotnej oraz zasilania pozostanie taka sama. Sposób zasilania sieci trakcyjnej pozostanie także taki sam. Dobudowane zostanie jedynie zasilanie sieci trakcyjnej nad projektowanym torem nr 2 na szlaku Szczecin Główny – Szczecin Turzyn. W zakresie elektroenergetyki w miejscach budowy, modernizacji i przebudowy peronów PKP PLK przewidują z kolei budowę nowego oświetlenia peronów oraz wejść na perony, zasilanie wind i schodów ruchomych, a także zasilanie urządzeń SDIP.

Artyleryjska – ten przystanek będzie zlokalizowany w ciągu ulicy Nad Koleją czyli w kierunku Polic Zaprojektowano nowy przystanek kolejowy z dwoma peronami jednokrawędziowymi o długości 130m każdy. Dojścia do peronów przewidziano od strony ulicy Artyleryjskiej. Na peronach wykonano wiaty typu miejskiego 8 przęsłowe. 

Sterowanie ruchem kolejowym 

Na szlaku linii 406 kolejarze przewidują zabudowę elektronicznej jednodostępowej dwukierunkowej blokady liniowej z kontrolą niezajętości torów szlakowych zrealizowaną w oparciu o system licznika osi po obu torach szlakowych oraz budowę urządzeń LCS. 

Dodatkowo PKP PLK planują wymianę urządzeń przejazdowych na przejazdach kolejowych, z uwzględnieniem konieczności zmiany kategorii wybranych przejazdów kolejowych z obowiązującymi przepisami i wymogami w zakresie bezpieczeństwa. Część przejazdów wyposażona zostanie w urządzenia do rejestracji zdarzeń na przejeździe.

Podstawowe prace w branży telekomunikacyjnej dotyczą zabudowy interfejsów do współpracy istniejących urządzeń teletechnicznych liniowych z nowo budowaną infrastrukturą teletechniczną liniową i stacyjną oraz włączenie tych obwodów do istniejących sieci i systemów telekomunikacyjnych w tym serwerów aplikacji już funkcjonujących. 

Planowane na przystankach urządzenia sterowane i nadzorowane będą zdalnie z najbliższej nastawni dysponującej, LCS i centrum monitoringu. Planuje się budowę peronowej kanalizacji telekomunikacyjnej wraz z studniami, budowę urządzeń telekomunikacyjnych na projektowanych przejazdach, instalację węzłów: łączności dyspozytorskiej w postaci cyfrowej centrali komutacji łączy, transmisji danych, urządzeń monitoringu kamerowego z możliwością zapisu i obserwacji zdarzeń na przejazdach i peronach, instalację akustycznej informacji podróżnych oraz wyświetlaczy Systemu Dynamicznej Informacji Podróżnych.