W poniedziałkowe południe, pomału i dostojnie przez skolwińskie tory przejechała lokomotywa Skoda(77E) pieszczotliwie określana przez kolejarzy BOMBA.
Škoda 77E (serie ET40) – dwuczłonowa towarowa lokomotywa elektryczna, wyprodukowana specjalnie dla Polskich Kolei Państwowych w latach 1975–1978 przez czechosłowackie zakłady Škoda w Pilźnie. Pierwsze 4 sztuki dotarły pod koniec grudnia 1975 roku, a całość zamówienia (60 sztuk) zrealizowano do lipca 1978 roku. Lokomotywy serii ET40 były pierwszymi dwuczłonowymi elektrowozami eksploatowanymi w Polsce i pierwszymi takimi lokomotywami wyprodukowanymi przez Škodę. Po udanej produkcji dla PKP, Czesi wyprodukowali również serię dla kolei czechosłowackich pod oznaczeniem E 469.5. Wszystkie polskie lokomotywy były przydzielone od początku do zakładu w Bydgoszczy.
Lokomotywy mają całkiem imponujące możliwości. Przeszło 34 metrowa lokomotywa o masie 164 ton zasilana 8 silnikami elektrycznymi potrafi uciągnąć skład o masie 4000 ton z prędkością 100 km/h. Na polskich torach można było spotkać również rozłączone lokomotywy, które jako single wykorzystywano do lżejszych transportów.
Miały iść na złom
Jak każde lokomotywy w tamtym okresie miały też swoje wady. W 2009 kurierkolejowy.pl poinformował, że cała seria lokomotyw ET40 została przekazana do rezerwy długoterminowej i odstawiona w Tarnowskich Górach. W sierpniu 2012 roku ten sam portal poinformował o wystawieniu 22 lokomotyw na sprzedaż. W październiku 2015 roku “Świat Kolei” poinformował, że egzemplarz ET40-01 powrócił do Bydgoszczy jako eksponat do odrestaurowania.
Bomba, która przejechała dzisiaj przez Skolwin w 2016 roku została kupiona przez polskie przedsiębiorstwo P.H.U. „Lokomotiv” Bronisław Plata. Od 4 maja 2023 po remoncie i granatowym ubarwieniu została wydzierżawiona do Grupa Azoty S.A. KOLTAR Tarnów. Po pół roku zmienił się właściciel lokomotywy. Według ilostan.forumkolejowe.pl obecnie jest nim RC TRANS RAIL Sp. z o.o (Cargounit Sp. z o.o.).
Na zakończenie pozdrawiamy kolejarzy czytających portal skolwin.info , cały kolejowy Szczecin, a szczególnie tych mieszkających na Północy. Sporo pracowników kolei tu mieszkało i mieszka, dalej pisząc historię kolei na tych ziemiach. Niech święta Katarzyna, Wasza patronka sprawi, by jak najczęściej semafory świeciły na zielono, mgły tory omijały, ludzie i zwierzyna po nich się nie pętały, samochody na torach nie stały i tylko szczęśliwych powrotów do domu.