23 listopada 2024

Legenda mówi, że trzej królowie po nawiedzeniu Jezusa rozeszli się w różnych kierunkach. Wracając odwiedzali różne miasta i wioski. Nieśli wieść o Bogu narodzonym w ludzkiej postaci. W poniedziałek 8 stycznia rozpoczyna się na Skolwinie kolęda. Podobnie na Stołczynie, w parafii św. Krzysztofa na Żelechowej. W parafii św. Faustyny na Bukowie zaczyna się od jutra.

Po co kolęda?

Od najdawniejszych czasów księża po kolędzie chodzą. O kolędzie (wizycie duszpasterskiej) pisał już Mikołaj Rej. Tak więc tradycja odwiedzania parafian przez proboszcza jest długa również w Polsce. Nieprzypadkowo kolęda odbywa się po świętach Bożego Narodzenia, kiedy to wspominamy przyjście Boga na ziemię. Okres Bożego Narodzenia jest czasem pogłębienia więzi z Bogiem, z rodziną, jak również z parafią. Kolęda jest oficjalną wizytą duszpasterską, dlatego przyjęcie kapłana w naszych domach jest wyrazem naszej wiary i przywiązania do Kościoła i duszpasterzy.

Czym jest kolęda i jak ją rozumieć?

Przede wszystkim obejmuje ona wspólne dziękczynienie za otrzymane łaski, prośbę o błogosławieństwo w nowym roku. Modlitewne spotkanie kolędowe stanowi wyznanie wiary rodziny, które powinno zgromadzić wszystkich domowników. Oczekiwania wiernych związane z wizytą duszpasterską są przeróżne. Część sądzi, że najważniejszym elementem wizyty powinna być rozmowa księdza z przyjmującymi go parafianami. Innym wydaje się, że kolęda to jakaś kościelna wizytacja, kontrola. Tymczasem wizyta duszpasterska jest przede wszystkim spotkaniem modlitewnym. Ksiądz przychodzi, by pobłogosławić rodzinie na nowy rok i wspólnie z nią się pomodlić.

Przepisy kościelne mówią: “proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygować” (kan. 529 § l KPK)

Czas pandemii spowodował, że w wielu parafiach zmienił się sposób dotychczasowego kolędowania. W wielu polskich parafiach księża odwiedzają mieszkania przez cały rok, na zaproszenie parafian. W tym roku w Skolwinie kolęda będzie się odbywała w kościele. jak poinformował ksiądz proboszcz

Niestety kontuzja jakiej doznałem nie pozwala mi wędrować. Dlatego zapraszam mieszkańców na wspólne spotkanie do naszej świątyni na godz. 18.00. Kluczem jest zaproszenie mieszkańców z danej ulicy.

Plan kolędy

na Skolwinie wygląda następująco:

Podobnie kolęda będzie wyglądała w parafii św. Krzysztofa na Żelechowej. Jak czytamy na stronie parafii

Kolęda w naszej parafii rozpocznie się po Trzech Królach. W związku z panującymi epidemiami grypy i covidu, by niepotrzebnie nie stwarzać zagrożenia chorobowego zaprosimy na kolędę wspólnotową ulicami do kościoła w poszczególne dni tygodnia. Kto nie będzie mógł być w wyznaczonym terminie w kościele może zgłosić się na indywidualną kolędę uzupełniającą. 

Z kolei na Stołczynie i Golęcinie kolęda odbywa się na zaproszenie. Na stronie stołczyńskiej parafii parafii jest specjalny formularz ułatwiający zaproszenie kapłana. Plan kolędy na Stołczynie wygląda następująco: