23 listopada 2024

W czerwcu odbyły się w Domu Kultury Warsztaty Lokalnego Ożywienia Społeczno-Gospodarczego szczecińskich osiedli Skolwin i Stołczyn. Na naszym fanpage na FB od kilku dni nawiązujemy do EnergyLandii? Pytacie, ale jaki to ma związek?  

Już spieszymy z odpowiedzią. Otóż przed laty na podobnych warsztatach zorganizowanych w Oświęcimiu, pojawił się pewien pan, który zapytał prowadzących czy coś w stylu lunaparku ma szansę się przyjąć w rejonie Oświęcimia?  

Początek

Prowadzący wtedy pomogli panu. Skontaktowali go z niedawno powstały Dino parkiem w okolicy Kielc i ruszyło. Dziś EnergyLandia to 123 atrakcje na 70 ha i to nie koniec. Czy u nas w Skolwinie jest możliwe takie działanie?   

Ktoś powie “gość miał kasę i ją zainwestował”. Jest to prawda, ale ów inwestor zatroszczył się o okolicę. Poważnie potraktował społeczny wymiar biznesu. W założeniach chciał, aby na jego inwestycji zyskała i zarobiła również okolica. Park rozrywki miał przyciągnąć ludzi, ci mieli nocować w okolicy, na czym już mogli zarobić sąsiedzi. Ponieważ strefy jedzenia w samym parku do najtańszych nie należą, na jedzeniu zarabiają również lokalne sklepiki. Czy ten plan się sprawdził? Nie tylko sprawdził, ale przerósł nawet oczekiwania i stał się potężnym motorem ożywiającym gospodarczo okolicę. Wszyscy są szczęśliwi, również władze lokalne zarabiające na podatkach. To z kolei przekłada się na życie i inwestycje w okolicy. Dziś, gdy już w okolicy brakuje miejsc noclegowych Energylandia pomału rozszerza swą ofertę również o “tematyczne noclegi”. Ale jest to przykład współpracy i wspólnego działania lokalnego.  

 

Szanse dla Skolwina i Północy

Taka współpraca jest jak najbardziej możliwa również na Skolwinie, Stołczynie, Gocławiu, Golęcinie czy Żelechowej. Małe takie przykłady, można powiedzieć początki współpracy ponad osiedlowej już mieliśmy, jak choćby “Kurs Na Północ” w SBO, Czy też inne akcje jak Skolwińska Mila, Święto Pieczonego Ziemniaka, sprzątanie plaży na Golęcinie czy wspólne działanie/sprzeciw przeciwko planowanej szkodliwej inwestycji na Skolwinie jaką byłaby niewątpliwie spalarnia odpadów z łososia.   

Jedne udane drugie mniej. Część zrealizowana a część nie. Ważne w tym wszystkim jest by była wola wspólnego działania i wspólnego patrzenia w przyszłość by poprawić byt nam tu mieszkającym.  

Jest wiele potrzeb, ale też mamy już swoje marki na Skolwinie czy sąsiednich osiedlach. To od nas jako mieszkańców Północy jak nasz kapitał spożytkujemy i jak potoczą się losy osiedla. Niestety ciągle wiemy i przekonujemy się boleśnie, że władze Szczecina za nic mają mieszkańców Północy. Znamienne są tu słowa urzędniczki

“nadodrzańska północ miała umrzeć i zwolnić nam tereny pod przemysł”.

Niestety nie wyszło i dobrze. Zanim te ziemie powróciły do Polski przemysł i rekreacja, przemysł i kurorty wspólnie ze sobą bardzo dobrze współdziałały. Wszędzie w Europie czy na świecie, gdzie są planowane duże inwestycje, jak choćby ta Vestasa, w dobrze pojętym interesie inwestora, rozmawia on przede wszystkim z lokalną społecznością. Wspólnie z nią w ramach CSR (ang. Corporate Social Responsibility – społeczna odpowiedzialność biznesu) stara się tworzyć owocną współpracę. Od tej współpracy będzie zależało to jak będzie postrzegana firma, czy lokalna społeczność nie będzie walczyła z jego inwestycją i nie stanie się poważną przeszkodą w inwestycyjnych trybach. Tymczasem na dzień dzisiejszy ani Vestas, a już na pewno nie władze miasta, które chcą wykorzystać inwestora w nadchodzącej kampanii wyborczej, nie szukają najmniejszej możliwości do rozmowy z mieszkańcami Skolwina czy Północy, na której lokują praktycznie dwie swoje fabryki w Szczecinie. 

Mamy własne marki

Mamy już znane i rozpoznawane marki nie tylko w Szczecinie jak Skolwiński Ślimak “Paula Snails”, Stocznia Partner budująca statki na nabrzeżu Fant w Skolwinie, mamy Rychtarski – Bicycle Workshop – uznanego producenta ram rowerowych, jest Przemek Kazaniecki z zespołem Tragarze, palarnia kawy – Kawa Dolla, Marcin Błański finalista “Bake of Ale ciacho”, nasz klub sportowy Świt Skolwin, który walczy nie tylko w rozgrywkach ligowych, ale również dobrze sobie radzi w Pucharze Polski co doceniły drużyny Cracovii i Legii Warszawa i to tylko na Skolwinie. Drugie tyle z pewnością dopiszą pozostałe osiedla Północy Szczecina.  

Wykorzystajmy szanse Skolwina i nadodrzańskiej Północy

Wiele zależy od nas i wspólnie razem musimy zacząć działać. Udowodnijmy, że Północ nie jest skazana na przemysłowy terror i zagładę, tak jak Oświęcim nie musiał być wiecznie jednym z krematoriów obozu Auschwitz. Wszystko można przekuć na sukces i znaleźć miejsce do współdziałania i wspólnego budowania silnego środowiska dla naszego wspólnego dobra. Przywróćmy w pełni Odrę Szczecinowi, pokażmy jej piękno ze Skarpy Nadodrzańskiej (Północny Szlak Widokowy) wykorzystajmy piękno i walory Puszczy Wkrzańskiej na naszym osiedlu.

Dlatego również na łamach Skolwin.info, w miarę możliwości i wsparcia będziemy prezentować lokalne działania, lokalne biznesy, o których niejednokrotnie nie mamy pojęcia, że w ogóle tu są. Na naszej stronie co jakiś czas będziemy też prezentować owoc warsztatów, jakim jest “beczka” zachęcamy również do zapoznania się z nią. Może jest coś co należałoby do niej dopisać? Zachęcamy podzielcie się w komentarzach Waszymi pomysłami i propozycjami.