22 listopada 2024

Ponad 100 specjalistów transportu publicznego, przedstawicieli spółek kolejowych, organizatorów transportu publicznego, przewoźników, gmin i firm technologicznych przyjechało do Szczecina na organizowaną przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego w dniach 16-17 maja 2019 roku w Szczecinie konferencją pt. „Kolej aglomeracyjna jako przyjazny system transportu publicznego” zorganizowaną w związku z realizacją projektu pn.” Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406,273,351”.

Skolwińska kładka z okna maszynisty

Konferencja jest okazją do wymiany doświadczeń i prezentacją dobrych praktyk związanych z tworzeniem nowoczesnego systemu komunikacji publicznej. Będzie także mowa o nowych rozwiązaniach technologicznych mających poprawić atrakcyjność transportu publicznego.

 Jednocześnie na konferencji spotkają się samorządy, które podobnie jak Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wraz z Partnerami uczestniczyli w konkursie POIiŚ.5.2/2/16 ogłoszonego przez CUPT dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko  2014-2020, Osi Priorytetowej V Rozwój transportu kolejowego w Polsce, działania 5.2 Rozwój kolejowej sieci poza TEN-T.

SKM konferencja

 Złożony w tym konkursie wysoko oceniony projekt budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej zdecydował o uzyskaniu unijnego współfinansowania w wysokości 85 procent wartości inwestycji netto , czyli 538,5 miliona złotych. To jeden z największych i najbardziej kompleksowych tego typu przedsięwzięć finansowanych z udziałem środków UE w Polsce. Partnerami projektu są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (w zakresie infrastruktury kolejowej i kolejowej towarzyszącej) oraz jednostki samorządu terytorialnego (w zakresie infrastruktury zintegrowanych węzłów komunikacyjnych wraz z parkingami typu Park&Ride i Bike&Ride i infrastruktury towarzyszącej): Gmina Miasto Szczecin, Gmina Miasto Stargard, Gmina Goleniów, Gmina Gryfino, Gmina Police, Gmina Stargard, Gmina Kobylanka oraz samorząd województwa zachodniopomorskiego – członkowie SSOM.

Konferencję rozpoczęto o 10.00 po powitaniach gości i oficjeli głos zabrał Piotr Krzystek Prezydent Szczecina:
“Jesteśmy na dobrych podstawach, ruszyły pierwsze budowy, są częściowo kupione pociągi. Może ktoś kiedyś myślał o metrze, ale myślimy na dzisiaj i ruszamy z SKM. Linie już są przebiegają przez całe miasto. Trzeba jeszcze wiele spraw doprecyzować, jak wspolny bilet, zintegrowana siatka połączeń, stacje i przystanki kolejowe. Na dzień dzisiejszy dopłacamy do komunikacji miejskiej 70%. Mam nadzieję że konferencja będzie owocna”.

Prezydent Piotr Krzystek

Po nim głos zabrał Marszałek Województwa
“Kto ma w głowie olej ten idzie na kolej” -maksyma z przed wieku staje się coraz bardziej aktualna. Rozległy region o dość niskim zaludnieniu 1700 000. Także duże odległości do przebycia, 3 co do wielkości miasto w Polsce i duże gminy wokół gdzie jest duży przepływ ludności. Dlatego inwestycje w kolej. Jedyne województwo, które całkowicie zmieniło tabor. Cały czas inwestujemy w kolej, linia Szczecin Wałcz, i Runowo -Szczecinek. Już zainwestowano w linie docelowo SKM czyli Szczecin-Gryfino 18 połączeń, Szczecin – Goleniów 19 połączeń. Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym i pomału stawiamy tą kolej metropolitarną na tory. Z defensywy kolei idzie do kontrataku i bardzo dobrze. Zintegrujmy ją jeszcze z rowerem miejskim który bardzo dobrze jest odbierany przez mieszkańców i takie sygnały otrzymujemy by to razem funkcjonowało”

SKM w liczbach

Jak dowiedzieliśmy się w trakcie konferencji ten projekt, jest jedynym w swoim rodzaju. 10 partnerów, którzy potrafili się dogadać również finansowo. To tylko w Szczecinie się udało. W innych każdy patrzy na swój interes, brakuje im perspektywicznego patrzenia i myślenia. Tego projektu zazdroszczą nam inni. Istotnym jest by SKM zintegrować z komunikacją miejską oraz uzupełnić rowerem miejskim który w Szczecinie cieszy się wciąż rosnącym powodzeniem. Dobrze zorganizowana sieć komunikacji powoduje to, że mieszkańcy korzystają z niej, a nie swoich samochodów. Według badań jakie przeprowadzono w Warszawie, tam 70% społeczeństwa wybrało i przemieszcza się po mieście 70% mieszkańców. Pierwszy dzień konferencji wieńczył przejazd linią 406 do Polic. Tą linię czeka najwięcej zmian. Droga powrotna zakończyła się w bazie PolRegio na Wzgórzu Hetmańskim. Tam spółka zaprezentował symulator, na którym szkoli się maszynistów z całego pomorza od Gdańska przez Szczecin po Poznań i Zieloną Górę. I tu kolejna ciekawostka, symulator wykonała firma ze Szczecina. Tylko w naszym mieście powstają symulatory dla armii, Służb Mundurowych i kolei.