22 listopada 2024

“Tak to jest, że po śmierci pozostaje notatka, a za życia nikt nawet nie umieścił w stosownych encyklopediach… ” Tak pod informacją prasową skomentował notatkę o śmierci i pogrzebie p. Ryszarda jeden ze słuchaczy Radia Szczecin.

Poniedziałkowe przedpołudnie, godzina 11.00, Kościół parafialny pw. Chrystusa Króla szczelnie wypełniony, trzy poczty sztandarowe, Burmistrz Polic Władysław Diakun. Taką oprawę miała uroczystość pogrzebowa p. Ryszarda Śniega. Urodzony 31.03. 1951 roku przeżył 68 lat. Mieszkaniec Skolwina twórca szczecińskiej Solidarności. Wielu mieszkańców Skolwina nie miało pojęcia o życiu i działalności Ryszarda Śniega. Część znała go jako życzliwego sąsiada, część kojarzyła go jako pięknie śpiewającego w kościele pana, który wraz z żoną siadał z lewej strony kościoła. Również ja go tak kojarzę, gdy nie było organisty to właśnie p.Ryszard prowadził swym niskim głosem śpiew. W niedzielę gdy podawano informację o pogrzebie pana Ryszarda na wszystkich ogłoszeniach parafialnych, to po mszy również ta “młodsza część skolwinian” komentując informację również tak kojarzyła zmarłego. A tu o poranku informacje medialne o pogrzebie twórcy solidarności na Skolwinie. Ksiądz proboszcz Artur Rasmus również wspominał spotkania z panem Ryszardem od strony duszpasterskiej. Wspominał jako człowieka z zasadami, wiernego i wierzącego. “Wiedział, czuł, że zbliża się koniec i że trzeba się do tego należycie przygotować…”

Z akt IPN możemy się dowiedzieć, że pan Ryszard cieszył się dużym zainteresowaniem służb. Już w 1970 roku był rozpracowywany przez aparat komunistycznych prześladowań. Powodem był udział w zajściach jakie działy się w tym roku w Szczecinie. Przypomnijmy że komuniści w Szczecinie zabili wtedy 16 osób. Ryszard Śnieg również woził wtedy swoim samochodem rannych do szpitali. A to bardzo się nie podobało służbom.
Był zarejestrowany w charakterze figuranta sprawy, jako podejrzewany o aktywne uczestnictwo na wiecu podczas strajku w Stoczni Remontowej „Gryfia” Jak wiadomo aktywnie włączył się w tworzenie struktur Solidarności w Szczecinie czym jeszcze bardziej pobudził służby komunistyczne.

Kolejne akta w IPN mówią już o Internowaniu.
“Akta internowanego Internowany w dn. 13.12.1981 i osadzony początkowo w ZK w Goleniowie, a od 11.01.1982 w OO w Wierzchowie Pomorskim, ponieważ „może podjąć działalność skierowaną przeciwko interesom politycznym PRL i powodującą zakłócenia w gospodarce narodowej”.

W grudniu ubiegłego roku Duszpasterstwo Akademickie tak zapraszało na spotkanie z p.Ryszardem
“Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego “W Sercu” oraz Klub Myśli Swobodnej zapraszają na trzecie spotkanie z cyklu “Projekt Bohater”, którego gościem specjalnym będzie p. Ryszard Śnieg, bezpośredni uczestnik wydarzeń Grudnia 1970 r. (m.in. udzielał pomocy rannym, i przewoził ich na pogotowie), działacz opozycyjny, współorganizator strajku w Szczecińskiej Stoczni Remontowej “Gryfia” w roku 1980, kierował strukturami podziemnej Solidarności w „Gryfii”, internowany podczas stanu wojennego, kolporter wydawnictw podziemnych. Pan Ryszard Śnieg opowie nam o swojej walce o wolną i niepodległą Polskę. “

Kurier Szczeciński 19 lipca 2018 publikował materiał z wręczenia odznaczeń Pro Patria na którym w imieniu odznaczonych głos zabrał pan Ryszard, wtedy powiedział:
– W roku 70 byłem pracownikiem stoczni remontowej “Gryfia”, byłem kierowcą, woziłem rannych do szpitala. Jak została zastrzelona Jadzia (16-letnia Jadwiga Kowalczyk – przypis AS), to pojechałem po nią samochodem, ale zostałem pobity przez milicję. Od roku 70 czekamy na państwowe podziękowania. Ludzie, którzy byli wtedy w więzieniach, mają pomniejszone emerytury, a esbecy za to, że nas zamykali, mają dodatek do emerytury. To jest wstyd! Mam nadzieję, że nowa zmiana będzie pamiętała o korzeniach.

Maciej Zaśko

w materiale wykorzystano materiały IPN, ODA Szczecin i Kuriera Szczecińskiego

1 thought on “Ryszard Śnieg – twórca Solidarności ze Skolwina

  1. Cześć JEGO pamięci, znałem Go osobiście był dobrym Człowiekiem i kolegą Niech spoczywa w pokoju

Comments are closed.